MALATYA HABERLERİ

''Annelik bütün kariyerlerin üstünde''

AA / Tuba Karahan
10.01.2015 - 12:17Son Güncelleme :

- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık: - "Annelik çok önemli bir kariyerdir. Bütün kariyerlerin de üstündedir. Diğer yapacağımız işler onun üstünedir" -" Ev hanımlarını tarif ederken ben onlara 'ev mühendisleri' diyorum. Evin içerisinde de çok ciddi manada üreten, ekonomisini idare eden, güçlü karakterlerdir kadınlarımız" -"Annelik muhteşem bir duygu ve hiçbir sevgiyle, hiçbir unvanla, hiçbir kariyerle kıyaslanamayacak kadar önemli duyguları yüreğinizde yaşatır"

AA / Tuba Karahan

MALATYA (AA) - TUBA KARAHAN - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, anneliğin çok önemli bir kariyer olduğunu belirterek, "Bütün kariyerlerin de üstündedir. Diğer yapacağımız işler onun üstünedir" dedi.

Çalık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem anne hem kadın hem de çocuk üzerine çalışmalar yapmış bir siyasetçi olduğunu söyledi. Yurtiçinde ve yurtdışında bu alanda pek çok programda konuşma yaptığını dile getiren Çalık, aynı zamanda iki çocuk annesi olduğunu belirtti.

Çalık, bulunduğu pozisyon ile evlatları arasında hangisinin önemli olduğuna dair bir tercih hakkı sunulması halinde "kesinlikle evlatlarım" cevabını vereceğini vurguladı.

Toplumsal, sosyal, siyasal, kamusal kariyerlerden bahsedilebileceğini ve özellikle sosyal anlamdaki kariyerin annelik olduğunu düşündüğünü kaydeden Çalık, "Allah bize bu duyguyu lütfetmiş. Binlerce kere şükürler olsun iki evladım var. Allah olmayanlara da versin. Bu duyguyu tattırsın. Annelik muhteşem bir duygu ve hiçbir sevgiyle, hiçbir unvanla, hiçbir kariyerle kıyaslanamayacak kadar önemli duyguları yüreğinizde yaşatır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Malatya programının ayarlandığını, aynı gün de oğlunun Amerika'da mezuniyet töreni olduğunu anlatan Çalık, şöyle devam etti:

"Bir yıl öncesinden oğlum 'Anne lütfen o günü boş koy, benim mezuniyet törenimde olursun' dedi. Ben de 'Allah nasip ederse, ölmezsem ben orada olurum' dedim. Program açıklandı, aynı gün Sayın Erdoğan, Malatya'ya gelecek. Benim oğlumun mezuniyet törenini erteleme imkanım yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın programıyla alakalı durumu konuştuk ve konuşmamızın sonunda Sayın Cumhurbaşkanımızın gelişi netlik kazandı, kesinleşti. Ben de Cumhurbaşkanımızdan müsaade istedim. Dedim ki; 'Sayın Başbakanım, siz Malatya'ya geleceksiniz o tarihte. Müsaadeniz olursa benim oğlumun mezuniyet töreni var oraya gitmek istiyorum. Cumhurbaşkanım Sayın Erdoğan dedi ki; 'Tabii ki doğruyu yapıyorsun. Biz her zaman geliriz ama oğlunun mezuniyeti bir kere olur."

- "Anne baba kavramlarını sağlamlaştırmak zorundayız"

Annelik dışında diğer tüm kariyerlerin bir kenara konulabileceğini vurgulayan Çalık, herkesin toplumun her katmanındaki görevleri yapabileceğini ancak herkesin anne olamayacağını belirtti. Allah'ın evladı olmayan herkese bu duyguyu tattırmasını dileyen Çalık, "Annelik çok önemli bir kariyerdir. Bütün kariyerlerin de üstündedir. Diğer yapacağımız işler onun üstünedir. Siyasetçi, milletvekili, başkan, genel başkan yardımcısı, bakan, müsteşar olursunuz istediğiniz her şeyi olursunuz" dedi.

- "Biz kadını asla eve kapatacak zihniyete sahip değiliz"

Kadının güçlü olması gerektiğini söylediklerini belirten Çalık, şunları kaydetti:

"Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum, güçlü Türkiye... Hepsi birbirini destekleyen cümlelerdir. Tamamlayacak cümlelerdir. Ailenin içinde annenin rolü, en az baba kadar. Babanın rolü en az anne kadar çok önemlidir. Benim babam, baba figürü olarak önümüzde örnektir. En az anne figürü kadar benim için önemliydi. Biz ailenin içindeki anne baba kavramlarını sağlamlaştırmak zorundayız. Toplumun o aile yapısının sağlam olması toplumumuzun da sağlam olmasına sebebiyet verir. Biz kadını asla eve kapatacak zihniyete sahip değiliz. Biz kadının hem evinde hem işinde üretmesini istiyoruz. Hazreti Hatice annemiz çalışan bir iş kadınıdır."

Eczacı ve siyasetçi olarak çalıştığını anlatan Çalık, "Ama ne olursa olsun siyasi, kamusal ya da kurumsal hangi kariyeri bana verirseniz verin annelik kariyeri hepsinin üstündedir" dedi.

-Annelik ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı Annelik ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programına da değinen Çalık, programın kadının hem anne olmasına hem de iş hayatına devam etmesine vesile olacak çok önemli düzenlemeler içerdiğini söyledi.

Türkiye'nin demografik yapısının üzülecek boyutta olduğunu belirten Çalık, "Biz her geçen gün yaşlanan bir nüfus haline geliyoruz. Altın oran dediğimiz doğurganlık hızında 2,1'in altına düştüğümüz anda yaşlanan nüfus haline geliyoruz. Maalesef 3 çocuk deyip yükseltme sürecine girmemiş olsaydık, biz altın oranın altına düşüyorduk. 2,8'lerdeydik. Şimdi yeni yeni 2,1'in üstüne çıkmaya başladı" dedi.

Çalık, Afrika ülkelerinde doğum kontrolünün zorunlu hale getirilmesi için çok ciddi çalışmalar yapıldığını gördüklerini anlatarak, "Türkiye'de bu maalesef yapıldı ve o günlerde nüfus artış ve doğurganlık hızının düştüğünü görüyoruz. Ama Türkiye'nin en büyük zenginliği genç nüfusudur. Yüzde 20 genç nüfusumuzun artarak devam etmesi lazım. Bu nedenle biz bir çocuk doğurana 300 lira, ikinci, üçüncü ve dördüncü çocuk şeklinde ilk elden hemen desteklerini vermek üzere dün Sayın Başbakanım programımızı açıkladı" diye konuştu.

Programla annelere de yarı zamanlı çalışma imkanı sunduklarını anımsatan Çalık, şöyle devam etti:

"İnşallah yarı zamanlı çalışma çok daha verimli hale gelir. Süt izinleri, eşit işe eşit ücret çok önemli şeyleri gerçekleştirdik. Kadın erkek fırsat eşitliğinin Türkiye'de sağlanması için vermiş olduğumuz mücadele aşikar. Yasal çalışmalar ortada. Dolayısıyla 'kadını eve hapsetmek istiyor' diyen zihniyet kesinlikle yanlış bir zihniyet. Bizim özellikle işverenleri teşvik etmek için sigortaların devlet tarafından karşılanması düzenlemesi kadının istihdamını artırmaya dönük çok önemli çalışmalardır. Ya da kreş zorunluğu getirmemiz de kadının çalışırken anne olabilme imkanını sağlama açısından çok önemli çalışmalardır."

Kadının eve kapanmadan üretmesini istediklerini vurgulayan Çalık, "Ev hanımlarını tarif ederken ben onlara 'ev mühendisleri' diyorum. Evin içerisinde de çok ciddi manada üreten, ekonomisini idare eden, güçlü karakterlerdir kadınlarımız. Türkiye'de çok güçlü kadınlarımız olduğunu ve bu kadınların en önemli kariyerlerinin de annelikleri olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Malatya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Malatya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ''Annelik bütün kariyerlerin üstünde'' haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:47
 • Guneş
  07:31
 • Öğle
  12:34
 • İkindi
  15:01
 • Akşam
  17:16
 • Yatsı
  18:49
Sayfa Başı