Ege Haberleri

EGE

  Anneler sütlerini bebeklerden esirgiyor

  İZMİR, (DHA)
  31.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Kent Hastanesi Çocuk Gastroloğu Doç. Dr. Çiğdem Arıkan, yeni doğan bebeğin ilk 6 ay süreyle sadece anne sütüyle beslemede annelerin sınıfta kaldığını söyledi.

  Türkiye’de her 100 bebekten 97’sinin bir süre emzirildiğini belirten Doç. Dr. Arıkan, “Ancak 10 bebekten sadece yüzde 4’ü anne sütü ile besleniyor. Yani annelerin çoğu bebeklerini sütü ile tanıştırıyor, tattırıyor sonra  vazgeçiyor. Oysa bebekleri 6 ay tamamen anne sütüyle besleyerek 5 yaş altındaki her 5 bebekten birinin yaşamını kurtarmak olası” dedi. İlk 6 ay tümüyle anne sütüyle beslenmenin, doğumdan başlayarak bebeğe anne sütü dışında su dahil hiçbir gıda verilmemesi anlamına geldiğini belirten Dr. Arıkan, “Dünyadaki en ucuz, en kolay ulaşılabilir sağlıklı gıda anne sütüdür. Anne sütü, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklardan korur. Yine anne sütü bebekle birlikte anneyi de kanser, şişmanlık gibi risklerden bir şekilde koruduğu biliniyor. Ama ne yazık ki anneler sayısız yararı olan sütlerini bebeklerinden esirgiyorlar” diye konuştu.

  Arıkan, bazı annelerin bebeklerini emzirmeme nedeninin estetik kaygı olduğunu, bazılarının çalışıyor olmalarını gerekçe gösterdiğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı