ANKARA HABERLERİ

Anneler istihdam edilecek

Doğahan GİRİTLİOĞLU
22.12.2017 - 15:37Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Milletler’in Başkent’te uygulayacağı proje ile 100 mülteci kadın ve 200 çocuğun hayatı değişecek. Proje kadınları iş sahibi, çocukları da okullu yapmayı amaçlıyor.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Ankara Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde uygulanacak olan “Ankara’daki Sığınmacı Kadın ve Çocuklar için Destek Projesi” kapsamında Başkent’te yaşayan kadın ve çocuk mültecilere özel destek sağlanacak. Proje kapsamında Başkent’te sokaklarda çalışmak zorunda bırakılan mülteci çocuklar tespit edilecek ve eğitim kurumlarına yönlendirilecek. Annelere ise yetenekleri doğrultusunda iş imkanı sağlanacak. Dün Ankara Plaza Hotel’de gerçekleşen tanıtım toplantısının ardından hayata geçirilen projenin ilk ayağında, 200 mülteci çocuk okulla tanışacak ve 100 kadın istihdam edilecek. Toplantıda konuşan Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Temsilci Yardımcısı Jean-Marie Garelli Türkiye’nin en büyük mülteci nüfusuna sahip ülke olduğuna dikkat çekerek, “Ankara gibi yoğun mülteci nüfusuna sahip şehirlerde yerel yönetimlere büyük görevler düşüyor” dedi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğinde ihtiyaç sahibi mültecilere gerekli destekleri sağlayacaklarını belirten Garelli şunları söyledi:

TOPLUMLA UYUŞMALARI SAĞLANACAK

“Türkiye dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapıyor ve bu mültecilerin yüzde 90’ı kampların dışında ev sahibi toplumla iç içe yaşıyor. Kadınlar ve çocuklar diğer mültecilerin karşılaştığı sorunlarla karşı karşıya kalmalarına karşın daha farklı korunma yöntemlerine ihtiyaçları olduğunu biliyoruz. Bu proje kapsamında özel ihtiyaçları bulunana kadın ve çocukları desteklemeyi planlıyoruz. Kendi kendilerini idame edebilme yeteneklerini artırmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda mülteci topluluğu ve ev sahibi topluluk arasında uyuşmayı sağlıyoruz.

ÇALIŞAN ÇOCUKLAR TESPİT EDİLECEK

Ankara’da sokakta çalışmak zorunda olan çocuklar belirlenecek, bu çocuklar yerel yönetimlerin de desteğiyle ihtiyaç duydukları destek mekanizmasına yönlendirilecekler. Türk dili eğitimi ve milli eğitim sistemine aktarılması ve psikososyal destek almaları sağlanacak. Boş zamanlarında da ev sahibi toplumdaki yaşıtlarıyla vakit geçirilebilecek bir düzen kurulacak. Türkiye’de sağlam bir şekilde oluşturulmuş sistem sayesinde mülteci ve sığınmacılara büyük haklar sağlanıyor. Ankara gibi sığınmacıların yoğun olduğu illerde belediyelere büyük görev düşüyor.”

EN ÇOK ŞİKAYET EDİLEN KONULARDAN

Hürriyet Ankara şehrin farklı noktalarında zorla dilendirilerek, istismar edilen okul çağındaki çocukların yaşadıklarını farklı haberlerle gündeme getirmişti. Annelerin kucağında dilenci şebekeleri tarafından zorla dilendirilen minik bedenler, kentlilerin en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Anneler istihdam edilecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Aralık 2017 tarihinde saat 15 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Anneler istihdam edilecek haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı