Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Anneler emzirme odası istiyor

’Sevgili Banu Hanım, benim derdim bebekli anneleri ilgilendiriyor. Şu an 1 aylık bir oğlum var. '

Kendisiyle dışarıda gezmeyi çok seviyoruz, ama iki saatte bir meme emdiği için dışarıda geçirebildiğimiz süre çok kısıtlı. Evimize yakınlığı dolayısıyla Bağdat Caddesi gidebildiğimiz tek yer. Fakat bildiğim kadarıyla Şaşkınbakkal Mothercare mağazası dışında emzirme odası bulunan başka bir yer yok. Tabii ki, her mağaza bunu yapmak zorunda değil, ama bence her restoran ve kafe yapmalı. Alışveriş merkezlerinde böyle özel bir oda olup olmadığını -ki bence bu tür yerler için mecburi olmalı- merak ediyorum. Sonuçta yapılması çok zor bir şey değil. Bir koltuk yeter. Bu konuda bir bilginiz varsa lütfen beni ve benim gibileri aydınlatın, bu konuya dikkat çekin’.

İpek Akyüzlü’nün yukarıdaki mektubunu okuyunca, imdat çağrısı almış bir süperkahraman çevikliği ile meseleyi araştırmaya başladım sevgili okurlar. Tespitlerime göre bebekli annelerin hakikaten böyle bir sorunu var. İki saatte bir ufaklığı beslemek gerektiğinden evlerinden fazla uzaklaşamıyorlar. Halbuki evde bebekle kapalı kalmak, özellikle bu mevsimde bunaltıcı bir şeydir ve sinir buhranıyla sonuçlanan bir dizi olaya sebebiyet verebilir.

Bununla birlikte çaresiz olmadıklarını da belirtmek isterim. İpek Hanım’ın zaten yazdığı gibi anne ve bebek ürünleri satan Mothercare mağazalarında emzirme odası bulunuyor. Ama tek adres orası değil.

Evy Baby’nin emzirme odalarıyla ilgili bir projesi var. Bu kapsamda Türkiye’nin farklı illerindeki alışveriş merkezlerine bugüne kadar 16 tane emzirme odası yaptırmışlar. Belirli günlerde, bu odaları kullanan annelere ücretsiz bebek bezi de dağıtıyorlar.

Capitol ve Boyner İstanbul’un ise emzirme odası projeleri devam ediyor. Yeni sezonla birlikte hizmete girmiş olacak.

Emzirme odaları nerede

 Carrefoursa Maltepe Park

 Ümraniye Carrefour

 Bayrampaşa Carrefour

 Tepe Nautilus İstanbul

 Metrocity İstanbul

 İçerenköy Carrefour

 Beylikdüzü Migros

 Bilkent Ankara

 Bilkent Real Center

 Optimum Center Ankara

 İzmir Özdilek

 İzmit Carrefour

 Antalya Migros AVM

 Konya Kulesite

 Adana Carrefour

 Mersin Carrefour

Hipermarketçi amca, bir kalem bir pergel bir de otomobil alacağım

Yazının başlığını anlamak için, 80’li yıllarda en azından çocuk olmak gibi bir ön koşulumuz var maalesef. KDV’nin yeni çıktığı dönemdi ve TRT kısa eğitim filmleriyle halkı, alışveriş karşılığı fiş istemeye alıştırmaya çalışıyordu. Filmlerden birinde de ilkokul öğrencisi Erol, bakkal amcadan "Bir kalem, bir pergel, bir de çikolata" istiyor, arkadaşları seslenince telaşla fiş almayı unutuyordu. Hey gidi günler hey!

Erol artık "fiş almazsam ne kadar indirim yaparsın" derdinde ve memlekette pek fazla bakkal amca kalmadı. Şimdi her şeyi hipermarketlerden alıyoruz. Otomobili bile!

Evet evet yanlış okumadınız, 2007 itibarıyla otomobili de hipermarketten alacağız. Rekabet Kurumu, 1 Ocak itibarıyla hipermarketlerin galericilik de yapabileceğini açıkladı. Birden fazla markaya ait otomobili, yetkili bayi statüsünde satabilecekler.

Şimdi tabii ben gelecek günlere dair birtakım meraklar içindeyim. Kadınlar alışveriş listesine bir kutu süt, 10 yumurta bir de coupe yazıp kocalarını kandırabilecekler mi? Migros, Gima veya Metro kartı olanlar otomobilleri indirimli satın alabilecek mi? Otomobillerin üzerine barkod konacak mı? Kasadan o koca şey nasıl geçecek, kasalar genişleyecek mi? Otomobili market alışverişine başlamadan önce alsak, market arabası yerine otomobili kullansak, aldıklarımızı direkt bagaja yığsak olur mu? Sonra efendim ileriki tarihlerde otomobillerin de market markalı olanları çıkacak mı? Dia marka ucuz otomobilimle sokaklarda gezinebilecek miyim?

Özrü kabahatinden büyük

Amerikan perakende devi Wal-mart, Almanya’daki 85 mağazasını birden kapatarak, Almanya piyasasından tamamen çekilme kararı almıştı. En önemli sebeplerinden biri sürekli indirim yapan Alman zincirleriyle rekabet edememeleri olmuş. Fakat bakınız Wal-mart Almanya’nın CEO’su David Wild başarısızlıklarının nedeni konusunda nasıl bir açıklama yapmış: "Amerikan yastık kılıfları ile Alman yastık kılıflarının aynı ölçülerde olmadığını biliyor muydunuz?"

DÜZELTME:

Geçen hafta Türkiye’ye yeni gelecek kozmetik markası Bobbi Brown ile ilgili yazımda, "Eylül itibariyle Kanyon Harvey Nichols’da ve Nişantaşı Beymen’de bulabilirsiniz" demiştim. Meğer eylülde sadece Harvey Nichols’da satılmaya başlayacakmış. Beymen’de daha ileri bir tarihte bulabileceğiz. Üstelik Nişantaşı değil, Akmerkez Beymen’de. Düzeltir, özür dilerim.
X