Ege Haberleri

  Anneanne yandı torun kurtuldu

  Kadir ÖZEN / İZMİR, (DHA)
  31.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eskiizmir’de elektrik sobasından yangın çıktı. İki bacağında da protez olan 76 yaşındaki Mahigül Yıldız yanarak öldü.

  20 yaşındaki torunu Hatice Saluk ise komşular tarafından duvara dayanan merdivenle pencereden kurtarıldı.

  İZMİR Eskiizmir Yurtoğlu Mahallesi’nde oturan 76 yaşındaki Mahigül Yıldız, yaklaşık iki ay önce, Basmane’deki bir otelde kat görevlisi olarak çalışan oğlu Kurbani Yıldız’la (40) birlikte, birkaç sokak ötedeki (3948/4 Sokak) Kardelen Apartmanı’nın birinci katına taşındı.

  Her iki bacağında da protez olduğu belirtilen Mahigül Yıldız’a yardımcı olabilmek için, tarihi Kızlarağası Hanı’ndaki bir gümüşçüde çalışan torunu 20 yaşındaki Hatice Saluk da yaklaşık iki hafta önce yanlarına geldi.

  Elektrikli sobadan

  Mahigül Yıldız, önceki gece, oğlu Kurbani Yıldız’ı işe uğurladı, uyumadan önce de odasındaki elektrikli sobayı çalıştırdı. Dün saat 05.00 sıralarında yaşlı kadının odasından alevler yükseldi. Elekrik sobasının tutuşturduğu tahmin edilen eşyalardan yükselen alevler evin diğer odalarına, dumanlar da apartmanın üst katlarına yayılmaya başladı.

  Durumu fark eden apartman sakinleri kendilerini sokağa attı. Mahugül Yıldız’ın torunu da alevleri görüp kaçmaya çalıştı. Kapıdan çıkamayan genç kızı, komşuları pencereye merdiven dayayarak kurtardı. Hatice Saluk ilk şoku atlattıktan sonra içeride anneannesinin bulunduğunu söyleyip, yardım istedi.

  Kapıya yakın bulundu

  Çevre sakinleri, itfaiye, polis ve sağlık ekiplerini arayıp yardım istedi. İhbar üzerine gelen itfaiye yangına müdahale etti. AKS 110 ekipleri de çelik kapıyı kırarak girdikleri evde, Mahigül Yıldız’ın kapıya yakın yerde yanmış bedenini buldu. Bu arada, haber üzerine gelen Kurbani Yıldız, annesinin alevlerin arasında kaldığını öğrenince engellemelere rağmen içeriye girmek istedi. Güçlükle durdurulan Yıldız’la gözyaşlarıyla söndürme çalışmalarını izleyen yeğeni Hatice Saluk, ölüm haberiyle sinir krizi geçirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı