Dünya Haberleri

  Anne Türk, oğul Yunan Dışişleri’nde

  Yorgo KIRBAKİ / ATİNA
  11.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Atina Vulgari, geçtiğimiz kasım ayında 36 yıl hizmetten sonra TC Dışişleri Bakanlığı’ndan 1. derecede devlet memuru olarak emekliye ayrıldı. Atina Hanım’ın oğlu Spiros Vulgaris ise Yunan Dışişleri Bakanlığı’nda diplomat ve halen Yunanistan’ın Roma Büyükelçiliği’nde görev yapıyor.

  TC’nin Atina Büyükelçiliğinde 36 yıl boyunca önce tercüman sonra da sekreter olarak görev yapan Atina Vulgari, emekliliğinin tadını çıkardığı Halandri semtindeki evinde ilginç yaşam öyküsünü Hürriyet’e anlattı.

  Bayan Vulgari, İstanbullu Rum. Demir ve inşaat malzemesi tüccarı İstanbullu Vasil ile Tarsuslu Linda Hanım’ın kızı. Ayazpaşa’da geçiyor mutlu çocukluk yılları. Taksim’deki Zappion Rum Kız Lisesi’nde ortaokulu bitirdikten sonra, evde Rumca ve Türkçeden başka Fransızca da konuştuklarından giriş sınavını kolaylıkla kazandığı Notre Dame de Sion’a yazılıyor. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransızca Filolojisi bölümünü bitirdikten sonra Notre Dame de Sion’da öğretmenliğe başlıyor.

  Takvimler 1967’yi gösterirken bir aile dostlarının, tabii son derece muhafazakar babasının haberi olmadan, "çöpçatanlığı" sonucu ABD’de o dönem ilahiyat eğitimini sürdüren, üniversite öğretim üyesi Yunanlı Hristos Vulgaris ile tanışıyor. Önce birbirlerinin resimlerini görüyor, sonra mektuplaşıyorlar, sonra da telefon görüşmeleri. Hristos Vulgaris, 1968 yazında İstanbul’a geliyor ve Burgaz adasında 15 gün içinde önce nişan yapılıyor, sonra da nikah kıyılıyor.

  ÜÇ AY İÇİN GİRDİ 36 YIL KALDI

  Yeni evliler ABD’ye gitmeden önce damadın ailesi ile tanışmak hem de kilisede düğün yapmak için Atina’ya geliyorlar. "Biz İstanbullu Rumların o zamanlar Yunanlılar için pek iyi düşüncelerimiz yoktu. Atina’da kalmayı hiç düşünmüyordum" diye anlatıyor o dönemi Atina Vulgari. Damadın ailesi ile tanışma ve düğün faslı bittikten sonra ABD’ye gitmeden önce yolu kızlık soyadını değiştirmek için Türkiye’nin Atina Başkonsolosluğu’ndan geçiyor. İstanbul’dan tanıdığı konsoloslukta görevli bir arkadaşının "Büyükelçilikte tercüman arıyorlar bir gidip sorsana" deyişine önce aldırmıyor, ama aynı günlerde kocasına Atina Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden öğretmenlik teklifi gelince, büyükelçiliğin yolunu tutuyor. Dönemin Büyükelçisi İlter Türkmen ile görüşmesi kısa sürüyor:

  <ı>-Ben Fransızca öğretmeniyim. Türkçeyi de Yunancayı da biliyor olabirim ama tercümanlık başka bir şey.

  -Öğrenirsiniz. Üç ay için deneriz.

  Atina Vulgari, 1969 yılının başında idari katip olarak çalışmaya başladığı Türkiye’nin Atina Büyükelçliği’nde 3 ay değil tam 36 yıl 6 ay kaldı ve TC Dışişleri Bakanlığı’nda devlet memuru olarak 1. dereceden geçtiğimiz günlerde emekliye ayrıldı.

  İki ülke ilişkileri ters gittiğinde ne oluyordu?

  Doğrusunu isterseniz, işlerin ters gittiği büyükelçilerin yüz ifadelerinden anlaşılıyordu. Atina’da diplomatlarımıza karşı düzenlenen terör saldırılarında hepimiz kahrolmuştuk. Kendimiz için de korkuyorduk.

  Rum olarak Atina’da TC için çalışmanın güçlükleri neydi?

  Atina’da insanlar eskiden pek iyi gözle bakmıyorlardı. Aşırı uç milliyetçi bir Yunan gazetesinde benimle ilgili haberlerin de çıkması üzücüydü mesela. Tabii durum şimdi çok değişti.

  Oğlunuz Yunan dışişlerinde diplomat. Bu durum evinize, ailenize nasıl yansıdı?

  Diplomat olacağını söylediğinde oğluma iki nasihat verdim. Herkese karşı nazik olmasını ve çocukluk, okul arkadaşlarını unutmamasını. Spiros, Türkiye’nin AB üyeliğinden de Yunanistan’ın kazancı olacağına inanıyor.

  36,5 yıl sonra görevinizin bıraktığı tortu ne?

  Bu görev benim hayatımı değiştirdi. Maddi açıdan, manevi açıdan tatmin etti. Mutlu oldum. Dünyaya bakış açım değişti.

  Bundan sonrası için planlarınız?

  Dostlarım kitap yazmamı söylüyorlar. Düşünüyorum. Yeni doğan torunumla ilgilenmek, benim gibi emekli olan eşimle seyahatler yapmak istiyorum.

  Diplomat oğlu Ankara’da görev almak istiyor

  TC Dışişleri Bakanlığı memuru Atina Vulgari’nin oğlu Spiros Yunan Dışişleri Bakanlığı’nda görevli bir diplomat. Halen Yunanistan’ın Roma Büyükelçiliği’nde başkatip olarak görevli olan Spiros, kendi gayretleriyle Türkçe öğrenmiş ve günün birinde Yunanistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde görev yapmayı arzu ediyor.

  Öncelikle çalıştığınız büyükelçileri sayar mısınız?

  İlter Türkmen, Kamuran Gürün, Necdet Tezel, Fahir Alaçam, Nazmi Akıman, Gündüz Aktan, Hüseyin Çelem, Ümit Pamir, Ali Tuygan, Yiğit Alpogan ve Tahsin Burcuoğlu.

  O kadar büyükelçi ile çalışmak nasıldı?

  İstisnasız hepsi çok nazik insanlardı. Bana hep "Hanımefendi", ya da "Atina Hanım" diye hitap ettiler. Amirlerim olmaları dışında kendilerini ve eşlerini dostlarım sayıyorum. Atina’da görev yapan büyükelçilerin hepsi Türk-Yunan ilişkilerinin gelişmesine yardımcı olmaya çalıştılar. Hemen hepsi ile hálá görüşürüm. Sağolsunlar hep ararlar hep sorarlar.

  Bir kalemde birlikte çalıştığınız büyükelçilerden hatıralarınızı anlatır mısınız?

  Hangisinden bahsedeyim? Sayın Türkmen’den tutun da Sayın Burcuoğlu’na kadar hepsi mükemmel insanlardı. Mesela Sayın Burcuoğlu’nun, Sayın Alpogan’ın Sayın Akıman’ın mizah yönleri de güçlüydü. Ankara’ya son gidişimde Sayın Alpogan beni günlerce evinde misafir etti. Sayın Tuygan’ın, Sayın Aktan’ın, Sayın Çelem’in Sayın Pamir’in nezaketlerini, iyiliklerini hatırlıyorum. Hastalandığımda, eşim ciddi bir kalp ameliyatı geçirdiğinde hep yanımızda oldular. Hepsine şükran borçluyum.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı