Dünya Haberleri

DÜNYA

  Anne sütüyle büyüyen bebek daha zeki oluyor

  Hürriyet Haber
  05 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Eylül 2000 - 00:01

  ANNE sütünün bebeğin zekasını hızla geliştirdiği belirlendi. ABD'nin Dallas kentindeki Retina Vakfı tarafından gerçekleştirilen 17 aylık bir çalışma, anne sütündeki iki yağlı asidin görsel ve zihinsel yetenekleri daha süratle geliştirdiğini ortaya koydu.

  Araştırmacılar, bebeklerin zihinsel gelişmesini ölçmek amacıyla bir deneme yaptılar. Yeni doğan bir grup bebe, anne sütünde buluna DHA (decosahexaenonic asit) ile AA'nın (arachidonik asit) yer aldığı bir formül ile beslediler.

  İkinci gruba ise içinde sadece DHA'nın bulunduğu bir formül verildi. Üçüncü grup bebeğeyse, eczanelerde bulunan bir formül verildi. Ancak üçüncü formülde DHA ve AA bulunmuyordu.

  Her üç gruba daha sonra ‘zihinsel gelişme endeksi’ adlı bir test uygulandı ve sonuçlar ‘Developmental Medicine and Child Neurology’ adlı dergide yayınlandı.

  Test sonuçları, ilk grup bebeğin, problem çözümü, hafıza ve dil yeteneklerinde diğer iki grupta yer alanlardan çok daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu. İlk grubun ortalama skoru 105 olarak belirlendi. İlk grup bebek, ortalama olarak, ikinci gruptan 2,5 puan ve üçüncü gruptan da 5 puan daha yüksek bir performans verdi.

  Retina Vakfı'ndan Dr Dennis Hoffman, anne sütündeki asitlerin doğal dengesinin görsel ve zihinsel gelişme için ‘altın değerinde’ olduğunu kaydetti. Araştırmacılar, aynı bebekleri, 4 ve 9 yaşına geldiklerinde de test edecekler ve aralarındaki farklılıkları belirleyecekler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı