Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Anne sütü kullanımında Avrupa’nın önündeyiz

Biz aslında Türkler olarak, pek çok araştırma sonucunun alt sıralarında yer alırız.

Ama bu durum yavaş yavaş değişmeye başlamış gözüküyor. Milupa’nın 9 ülkede, 0 - 24 ay arasında bebekli anneler arasında yaptığı “Bebek Beslenmesinde Anne Sütünün Önemi ve Bağışıklık Sistemi” araştırması sonuçlandı. Annelerin bebek bağışıklığı konusundaki yaklaşımlarını ortaya koyan araştırma Fransa, İtalya, Endonezya, Hollanda, Polonya, İngiltere, Avusturya, Türkiye ve İrlanda’da yapıldı. Sonuçlara bakılırsa Türk anneleri, anne sütü kullanımı konusundaki oldukça bilinçli.
Anne sütü kullanımında en yüksek oran yüzde 98 ile Türkiye’de iken, bizi yüzde 94 ile Endonezya takip ediyor. Diğer ülkelerdeki durum şöyle: İtalya yüzde 87, Polonya yüzde 86, Avusturya yüzde 84, İngiltere yüzde 81, Hollanda yüzde 69, Fransa yüzde 66, İrlanda ise yüzde 39. Türkiye’de bebekler ortalama 10 ay boyunca anne sütü ile besleniyor. Bu süre İrlanda’da 4,5 , Fransa’da 4, Hollanda’da 4,2 , İngiltere’de ise yaklaşık 5 ay.
Bebek anne karnındayken annesinin koruması altında. Bağışıklık sistemi doğduğu andan itibaren gelişmeye başlıyor ve bu gelişim hayatın ilk yıllarında devam ediyor. Anne sütü bu noktada çok büyük önem taşıyor; bebeği hastalıklara karşı koruyor ve bağışıklık sisteminin gelişimini destekliyor.
Her iki Türk annesinden biri, bebeğinin bağışıklık sisteminin ayda bir kez zayıfladığını düşünüyor. Bu düşünce, eğitim veya gelir düzeyinden veya annenin profilinden bağımsız işliyor. Araştırmada ortaya çıkan diğer bir önemli sonuç, anne sütü kullanımının düşük olduğu ülkelerde bebeklerin bağışıklık sisteminin daha sık aralıklarla zayıfladığı düşüncesinin daha yaygın olması.
Bağışıklık sisteminin zayıfladığı düşüncesine yol açan en önemli göstergeler, bebeğinin ateşinin çıkması, nezle - grip olması veya öksürmeye başlaması, yorgun - halsiz görünmesi. Bu göstergelere, İngiltere, İrlanda, Polonya gibi iklimin daha soğuk olduğu ülkelerde burun akması da ekleniyor. Normal uyku düzeninin bozulması ve iştahsızlık da anneleri bağışıklık sisteminde bir sorun olabileceği konusunda uyaran diğer önemli göstergeler.
Fransa, Türkiye, İngiltere, Hollanda, Avusturya ve Endonezya’da bebekler hareketli ve enerjik ise, İtalya ve İrlanda’da iyi yemek yiyorsa, Hollanda’da iyi uyuyorsa anneler bağışıklık sisteminin güçlü olduğunu düşünüyor. Türk anneleri bir de “pembe yanaklar ve parlak bakışlar”ı ekliyor.
Bebeğin yeni doğmuş olması, bağışıklık sisteminin hassas olduğunu düşündürüyor. Kardeşlerin ya da aileden birinin hasta olması, bebeğin hapşırması veya öksürmesi, annelerin, bağışıklık sisteminin zayıfladığını anlamasını sağlıyor. Türkiye’de ise hava şartları anneler için daha büyük öneme sahip. Türkiye’de sezaryenle doğum yapmış anneler, bebeklerinin bağışıklık sistemini daha çok düşünüyor.
X