Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Anne katiline mirastan men davası

  Nail KAHRAMAN/BURSA, (DHA)
  23.10.2008 - 16:29 | Son Güncelleme:

  BURSA’da annesini boğarak öldürdükten sonra satırla cesedini parçalara ayırıp, denize atmak isterken yakalanan gencin üniversitede öğrenim gören iki kızkardeşi, erkek kardeşlerinin annelerinin mirasından men edilmesi için dava açtı.

  Merkez Osmangazi İlçesi Hamitler Mahallesi Merkez Sokak’ta geçen 28 Mayıs günü meydana gelen olayda, 17 yaşındaki M.F., 46 yaşındaki annesi Asiye F.’yi boğarak öldürüp, cesedini banyoda satır ve bıçakla 10 parçaya bölmüştü. Olay, M.F.’nin çöp poşetine koyup denize atmak istediği annesinin cesedin taşınması için arkadaşlarından yardım istemesi sonucu ortaya çıktı. Annesini öldürmeden önce facebook’ta ‘Annemi nasıl öldüreyim?’ diye anket yaptığı, bıçaklama, boğma ve silahla öldürme gibi seçenekler sıraladığı ortaya çıktı.

  Çıkartıldığı mahkemece tutuklanıp, hakkında ‘Canavarca his ile annesini öldürmek’ suçundan ömür boyu ağırlaştırılmış hapis cezası istemiyle dava açılan M.F.’nin yargılanması devam ederken, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) eğitim gören ablaları 25 yaşındaki Selda F. ve 20 yaşındaki Nalan F. avukatları Bilgen Şentürk Saraç aracılığıyla kardeşlerinin annelerinin mirasından faydalanmaması için ‘Mirastan men’ davası açtı.

  Medeni Kanun’un 578’inci maddesi gereği ‘Miras bırakanı kasten öldüren kişinin varis olamayacağını’ gerekçe gösteren kızlardeşler, öldürülmeden önce özel bir konfeksiyon firmasında çalışan annelerine ödenmesi gereken tazminatta, cezaevinde bulunan ve 4’te 1 payı olarak 3 bin 200 TL hakkı olan kardeşlerinin bu paradan mahrum edilmesini istedi.

  Davada bakacak olan Sulh Hukuk Mahkemesi, M.F.’nin payına düşen paraya tedbir koydu. Yargılama sonunda mahkeme, sanığın mirastan men edilip edilmeyeceğine karar verecek.


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı