ZONGULDAK HABERLERİ

"Anne, Babam Nerede?" resim sergisi

AA / Gökhan Yılmaz
27.02.2016 - 16:03Son Güncelleme :
AA / Gökhan Yılmaz

ZONGULDAK (AA) - Zonguldaklı ressam Necdet Kutoğlu, "Anne, Babam Nerede?" resim sergisi açtı.

Kutoğlu, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'ndeki serginin açılışında, sergide yer alan çalışmalarla barışın önemini insanlara anlatmaya çalıştığını söyledi.

Sergide toplam 21 eserin yer aldığını belirten Kutoğlu, şöyle konuştu:

"Bu resimleri, Avustralya Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen 'Çanakkale Resim Yarışması' için hazırlamıştım. 10 kez düzenlenen yarışmanın 7'sine eser gönderdim. Bu eserlerden 3'ü sergileme aldı. Yıllardır barış konusu üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu çalışmalarımı sanatseverlerin beğenisine sunmak istedim. Çanakkale Savaşı'nda çok sayıda millet yer aldı. Bu savaşta yaklaşık 50 dil konuşuldu. Çanakkale Savaşı, 50 dilin konuşulduğu tek savaştır. Resimlerde barışın dilini anlatabilmek için farklı figürler kullanmaya çalıştım. Genellikle barışın dilini yansıttığı için zeytin ağacı ve kuş figürüne yer verdim. Zeytin ağacı barışın simgesidir. Aynı zamanda savaşın olduğu yerde kuş göremezsiniz. Eğer bir yerde kuş varsa orada savaş değil, barış vardır. Bu nedenle, ben de yaptığım resimlerle barışa katkı sağlamayı amaçladım."

Açılış törenine, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir de katıldı.

Sergi, 3 Mart'a kadar gezilebilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden "Anne, Babam Nerede?" resim sergisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2016 tarihinde saat 16 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Anne, Babam Nerede?" resim sergisi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı