Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Anne, baba ve çocuğa oyunla ruh röntgeni

  Hürriyet Haber
  12.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  0-3 yaş arasındaki çocukların psikolojik gelişimlerini izlemek amacıyla kurulan Together'da çocukların ruhsal durumları anne ve babalarıyla oynarken saptanıyor.

  TEŞVİKİYE’deki Together Anne, Baba, Çocuk Evi’’ bir buçuk yıl önce 0-3 yaş çocukların psikolojik gelişimlerini takip etmek için kuruldu. Ancak Together ne bir yuva ne de bir terapi kliniği. Bu eve çocuklar ebeveynleri ile gelip oyun oynuyorlar. O sırada da uzmanlar tarafından psikolojik ve zihinsel gelişimleri takip ediliyor. Anne babaya çocuğun gelişimi ve sosyal ilişkileri hakkında bilgiler aktarılıyor.

  Kritik dönem

  Çocuğun anne sütünü bırakıp katı yiyeceklere geçtiği, yürüme ve tuvalet eğitimi aldığı 0-3 yaş döneminde birçok sorun ortaya çıkabiliyor. Çocuk yemek yemek istemiyor, tuvalet konusunda sorunlar çıkıyor, kreşe gitmek istemiyor. Together Anne, Baba, Çocuk Evi’nde, tüm bu sorunlara, çocuğun anne ve babayla ilişkileri gözlemlenerek çözüm yolları aranıyor.

  Üyelik sistemiyle çalışıyor

  Together'da ayda 10'dan 40 saate kadar değişen bir üyelik sistemi var. Saatleri aileler istedikleri şekilde kullanabiliyor. Merkez saat 10.00-20.00 arası hafta içi ve cumartesi günleri açık. Together'da iki yuva öğretmeni ve bir uzman psikolog görev yapıyor. Şu anda 20 çocuğun gelişmesi gözlemleniyor. Merkez yetkilileri çoğunlukla çocukların anneleriyle geldiğini, babaların konuya daha az ilgi gösterdiğini söylüyor.

  Together'ın oyun odalarında bloklarla oynama, yapboz köşeleri, evcilik gibi birçok oyun köşesi var. Nerede oynayacağına çocuk kendisi karar veriyor. Zaman zaman da yönlendirmeler oluyor. Üç yaştan büyük çocuklar da var. Bunlar yuvaya gitmiş ama bir daha gitmek istememiş ya da ailesi tarafından yuvaya gitmesinin henüz erken olduğu düşünülen çocuklar. Together'da ayrıca sorunlu çocukların ailelerine bireysel danışmanlık da yapılıyor.

  3 yaş önemli eşik

  UZMAN psikolog Banu Vardar Karabeyoğlu, toplumda çocuğun 0-3 yaş arasındaki döneminin ‘‘besle, altını temizle’’ gibi bakım yılları sanıldığını, eğitimin üç yaşından sonra başladığı yolunda yaygın bir yanlış kanı bulunduğunu söylüyor. Karabeyoğlu bu yanlışın çocuğun tüm yaşamını etkileyecek olumsuz gelişmelere yol açabileceğini belirterek ’’0-3 yaş kişilik ve zihinsel gelişmenin oturduğu dönem. Ebeveynlerin kontrol sorunu ortaya çıkıyor. Beni hiç dinlemiyor ya da yemek yediremiyoruz, diye şikayet ediyorlar. İlgisizlikten veya zamansızlıktan sorunun gerçek nedenini araştırmıyorlar. Çocuk saldırganlaşıyor. Çizgi filmleri izleyen iki yaşındaki çocuklar 'seni öldürürüm' diye bağırıyor. İşte tüm bu sorunlar için zamanında hareket edilmeli’’ diyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı