‘Anne baba bankacılığı’ ile 50 bin ailede çocuklara para disiplinini öğretecek

Hürriyet Haber
15.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Akbank, anne ve babaların çocuklarının birikim, sigorta gibi ihtiyaçlarını karşılayabileceği ve çocuklara Neo Süper Kart aracılığıyla harçlık vererek para yönetimi disiplinini öğretebileceği ‘Anne Baba Bankacılığı’ paketini tanıttı.

Yeni ürünün ebeveynlerin halinden anladığını belirten Akbank Genel Müdür Vekili Hakan Binbaşgil, “Bu paket bizim için uzun vadeli bir program. Zaman içerisinde programa bazı iş ortaklarını da dahil edip kapsamını genişleteceğiz. Paket ile kısa vadede 50 bin anne babaya ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Yüzde 91’i harçlık alıyor

TÜİK verilerine göre Türkiye’de 30 milyon anne baba ve bunların sorumluluğunda 18 yaş altında 25 milyon çocuk bulunduğunu söyleyen Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, Akbank müşterileri arasında anne babaların sayısının ise 5 milyon olduğunu belirtti. Türkiye’deki anne babaların yüzde 91’inin çocuklarına harçlık verdiğini dile getiren Tözge, şöyle devam etti: “Bu çocukların yüzde 69’unun günlük, yüzde 14’ü de haftalık olarak harçlıklarını alıyor.  Neo Süper Kart sayesinde bu anlamda da ebeveynlere destek olacağız.”

Paket içerisinde çocuklara tasarruf alışkanlığı kazandırmak için Neo Süper Kart (Çocukla çocuk olan kart) uygulaması da başlattıklarını söyleyen Tözge, “Neo Süper Kart ile aileler çocuklarına düzenli harçlık ödeyebilecek. Ürünün haftalık, aylık para transferi, günlük harcama limiti, internet kullanımına kapalı olma, çocuklara yönelik tasarım, çocukların alışverişlerinin ayrıntılarına ulaşmayı sağlayan SMS Ajan, günlük alışveriş ve nakit çekim limitleri gibi kontrol özellikleri bulunuyor” dedi. Kartın 6-18 yaş arasına yönelik olduğunu söyleyen Tözge, Türkiye’de banka kartı kullanım oranının son zamanlarda yapılan kampanyalarla artış gösterdiğini ve enflasyonun düşük seyrini korumasıyla birlikte bu trendin olumlu devamını beklediklerini belirtti. Tözge, halihazırda banka kartıyla alışveriş cirosunun, kredi kartı cirosunun yüzde 5’i oranında bulunduğunu, ancak büyüme oranının çok yüksek olduğunu vurguladı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı