Dünya Haberleri

  Annan nihai planı taraflara sundu

  Hürriyet Haber
  01.04.2004 - 01:20 | Son Güncelleme:

  İsviçre'de 24 Mart'ta başlayan Kıbrıs müzakereleri, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın taraflara 'nihai' Kıbrıs planını sunmasıyla sona erdi. Annan, Kıbrıs'ta çözüm için yapılacak referandumun tarihini 24 Nisan olarak açıkladı.

  İsviçre'nin Burgenstock kasabasında 24 Mart'ta başlayan dörtlü Kıbrıs görüşmeleri süreci çerçevesinde Annan, tarafların değişiklik önerilerini dikkate alarak şekillendirdiği Kıbrıs planının son halini düzenlenen kapanış töreninde sundu.

  Planın taraflara sunulmasıyla müzakere süreci resmen sona ermiş oldu.

  REFERANDUM 24 NİSAN'DA

  BM Genel Sekreteri Annan, görüşmelerinin son akşamında 48 saat boyunca tarafları dikkatlice dinleyip, plandaki gerekli değişiklikleri yaptığını ve metne nihai şeklini verdiğini kaydetti.
   
  Annan, taraflara birer mektup göndererek, prosedürlerin ana çerçevesi hakkında bilgi verdiğini, bu bağlamda 24 Nisan'da adada referandum yapılmasının öngörüldüğünü söyledi.

  Annan, 6 haftalık istişare ve müzakere döneminin sona erdiğine işaret ederek, artık liderlerin önlerine konan paketi değerlendireceklerini ve son kararı Kıbrıs halklarının vereceğini belirtti. Annan, liderlerin halklarına kılavuzluk etme ve onları Plan hakkında bilgilendirme çağrısında da bulundu.

  TARAFLARA İKİ SEÇENEK: ÇÖZÜMSÜZLÜK YA DA ÇÖZÜM

  Tarafların önündeki iki seçeneğin "ya çözümsüzlük ya da bu çözüm" olduğunu söyleyen Annan, bu noktadan sonra kararı halkların vereceğini kaydetti.

  "Önümüzde iki seçenek var; ya çözümsüzlük olacak ya bu çözüm olacak" diyen Annan, "1960'dan daha iyi tasarlanmış bir devlet yönetiminin gündeme geldiğini, Kıbrıs'ın birleşerek AB'ye planlandığı gibi girmesini umduğunu" belirtti.

  Tarafların önlerinde duran planın, "geçen yılki plandan oldukça farklı olduğunu" da dile getiren Annan, "müzakere sürecinin bir futbol maçı olmadığını, amacın taraflardan birinin diğerine gol atması olmaması gerektiğini" ifade etti ve her iki tarafın da "kazançlı çıkacağı bir sonuç için çaba sarfedildiğini" söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı