Gündem Haberleri

  Annan Kosova'daki şiddetten endişeli

  NEW YORK (A.A)
  01.02.2006 - 07:21 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, Kosova'da son aylarda yaşanan şiddet olayları ve yavaş ilerlemeden duyduğu derin endişeyi dile getirerek Sırp liderlere hükümet reformu ve BM idaresindeki bölgedeki önemli hedeflerin desteklenmesi için çalışmaları çağrısında bulundu.

  Güvenlik Konseyi'ne gönderdiği son raporunda 1999'dan beri BM Geçici İdare Misyonu (UNMIK) tarafından idare edilen bölgede artan şiddet olaylarına işaret eden Annan, aralarında işlevsel bir ekonomi oluşturmak ve tarafsız bir hukuk sistemi kurmanın da bulunduğu 8 hedefe göndermede bulundu. Annan, “Kosova'daki liderleri, standartların yerleştirilmesi için sağlam, hızlandırılmış ve kalıcı gelişme sağlama çabalarını yenilemeleri konusunda kuvvetle teşvik ediyorum” dedi.

  Etnik sebeplerle Kosova'daki Sırpları hedef alan hadiselerin de aralarında bulunduğu ciddi güvenlik problemlerindeki artışın kaygılanmak için önemli bir sebep olduğu uyarısında bulunan Annan, bölgedeki lider ve kurumlara, sorumluların adalete teslim edilmesinin sağlanması hususunda UNMIK ile birlikte çalışmaları çağrısında bulundu.
  Kosova'daki Sırp liderlerin bölgenin yerel idaresinde görev almalarının teşvik edilmesi yönünde Sırp yönetimini de uyaran Genel Sekreter, mülteciler ve kendi ülkeleri içinde yer değiştirmek zorunda bırakılan insanlar arasında evlerine dönmek isteyenlerin sayısının azlığını hatırlatarak, bölgeye geri dönmek isteyen Kosova Sırpları'na destek olunmasını istedi.

  Bölgenin geçen yılın Mayıs-Aralık ayları arasındaki durumunu kapsayan raporunda Annan, Güvenlik Konseyi'nin Kosova'nın gelecekteki konumunu belirlemek amaçlı bir süreç başlatma kararını da memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

  Annan, bu girişimin çok emek gerektireceğini dile getirerek bölgenin önündeki zorlu dönemde uluslararası toplumun geniş siyasi desteğine ihtiyaç duyacağını da vurguladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı