Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Annan İran'da Salihi ve Celili ile buluştu

  DHA/AA
  10 Temmuz 2012 - 13:16Son Güncelleme : 10 Temmuz 2012 - 17:50

  Tahran'da bulunan BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ve İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Said Celili ile bir araya geldi. Basına konuşan Salihi, bazı ülkelerin Kofi Annan’ın yürüttüğü olumlu yaklaşımdan rahatsız olduğunu söyledi.

  BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Annan, Suriye’deki temaslarının ardından, krizin çözüm yollarını aramak amacıyla İran’da temaslarına başladı. Annan, başkent Tahran’daki temasları çerçevesinde ilk önce, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile bir araya geldi.

  Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Salihi, bazı ülkelerin Kofi Annan’ın yürüttüğü olumlu yaklaşımdan rahatsız olduğunu söyledi. Salihi, “Annan bu görevi üstlendiğinden beri adil ve tarafsız bir tutum içerisinde olmuştur. Annan’ın bu tutumu bazılarını rahatsız ediyor. Bu ülkelerin gereksiz müdahalesi Suriye’deki krizin devam etmesine sebep olmaktadır” dedi.

  ANNAN: ESAD'LA ADIM ADIM İLERLEME KONUSUNDA ANLAŞTIK

  Basın toplantısında, Kofi Annan, Suriye sorunu için barışçıl çözüm aranmasına vurgu yaparak İran'ın bu konuda etkili bir rol oynayabileceğini kaydetti.

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile dün yapılan görüşmesinin ayrıntılarının sorulması üzerine, “Görüşme, ağırlıklı olarak Suriye’deki şiddetin durdurulması yönündeydi. Şiddetin daha çok olduğu bölgelerde bir takım işlerin yapılması ve adım adım ülke geneline yayılması konusunda anlaştık. Konuyu ülkedeki muhaliflerle de paylaşacağım. Bu yüzden fazla ayrıntı veremem” diye yanıtladı.

  Annan bu görüşmenin ardından, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ile bir araya geldi. Celili'nin ofisinden yapılan açıklamaya göre görüşmede, Suriye'deki durumla ilgili olarak fikir teatisinde bulunuldu.

  Celili görüşmede yaptığı konuşmada, Suriye'de ateşkes sağlanarak soruna siyasi çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

  CELİLİ: ABD ÇÖZÜMÜN BİR PARÇASI OLAMAZ

  Suriye'deki BM gözlemcilerine bu ülkeye silah ile silahlı grupların girişini önlemeleri önerisinde bulunan Celili, Suriye'deki sorunun yabancı müdahale olmadan halk ve yönetim tarafından halledilmesi gerektiğini kaydetti.

  Bölgedeki diktatör rejimleri destekleyen ve antidemokratik tutumları olan ABD gibi bazı ülkelerin Suriye'deki çözümün bir parçası olamayacağını savunan Celili, bölge halklarının ABD'yi çözümün değil, sorunun bir parçası olarak gördüğünü söyledi.

  Celili, “Suriye'de sorunun çözümü demokrasidir, silah göndermek ve terörist eylemler değil” ifadesini kullandı.

  IRAK'A SÜRPRİZ ZİYARET

  Annan, İran'daki temasların ardından Bağdat'a geçerek Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile görüştü.

  Irak Başbakanlığı'ndan bir yetkili, Bağdat'ta acil ve kısa bir ziyaret düzenleyen Annan'ın Maliki ile Suriye'deki sorunu ve bu sorunun bölgeye etkisini görüştüğünü belirtti. 

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı