Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Annan, acil barış çağrısı yaptı

  Hürriyet Haber
  30 Kasım 2001 - 16:17Son Güncelleme : 30 Kasım 2001 - 16:17

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Ortadoğu`da şiddete son verilmesi için acil çağrıda bulundu ve Filistin halkına, kendilerine ait bir devleti vermenin zamanının geldiğini söyledi.

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan, BM`nin geleneksel ``Filistin Halkı ile Uluslararası Dayanışma Günü`` toplantısında yaptığı çağrıda, 11 Eylül terör saldırılarının ABD`yi ``Filistin sorununa barışçıl bir çözüm bulunmasına`` yönlendirdiğini belirtti.

  Ateşkese şimdi daha çok ihtiyaç olduğunu vurgulayan Annan, ``Umarım İsrail ve Filistin karşılıklı saygı ile yan yana barış içindeuzun yıllar yaşar. Suikastler, bütün terör eylemleri, ekonomik tıkanıklık ve otonom bölgelere saldırılar hemen durdurulmalıdır`` dedi.

  ABD TEMSİLCİSİ, BÖLGEDEN AYRILMIYOR
     
  ABD`nin Ortadoğu Temsilcisi Anthony Zinni, bölgedeki çatışmaların, ``şiddeti bitirme, ateşkesi sağlama ve barış görüşmelerini başlatma`` görevinden kendisini vazgeçirmeyeceğini ve görevini tamamlayana kadar bölgede kalmaya kararlı olduğunu söyledi.

  Zinni, bölgeye konuşmak için değil, çalışmak için geldiğini belirterek, ``bu ne kadar sürerse sürsün, burada olacağım`` dedi.

  İsrail`de dün akşam bir otobüse düzenlenen saldırının Zinni`nin barış konusundaki çabalarını aksatmasından endişe ediliyordu.

  OTOBÜSTEKİ PATLAMAYI İSLAMİ CİHAD ÜSTLENDİ

  Aşırı dinci Filistin grubu İslami Cihad, İsrail`de dün gece bir otobüste meydana gelen patlamanın sorumluluğunu üstlendi.

  Tel Aviv`in kuzeyindeki otobüste meydana gelen patlamada 4 kişi ölmüş, 6 kişi yaralanmıştı.

  Bu arada, Filistin lideri Yaser Arafat`a bağlı El Fetih grubu, ``bütün Filistinlilere ateşkese uymaları çağrısında`` bulundu.

  İNSAN HAKLARI KOMİTESİ: FİLİSTİN İŞKENCE UYGULUYOR
     
  İnsan Hakları İzleme Komitesi (Human Rights Watch), Filistin yönetiminin, mahkumları adil bir şekilde yargılamayarak, işkence uyguladığını öne sürdü.

  Merkezi New York`ta bulunan komitenin hazırladığı 50 sayfalık rapora göre, çoğu İsrail ile işbirliği yapmakla suçlanan ve yargılanmadan tutuklanan 450 kadar Filistinli`den bazıları, cezaevlerinde düzenli olarak işkenceye maruz kalıyor.

  Raporda, son 14 ayda cezaevlerinde işkenceye uğrayan 30  Filistinli mahkumun öldüğü, işkence yapan yetkililere ceza verilmediğive bu kişilerin kimliklerinin belirlenmediği kaydedildi.

  ŞARON: SON SALDIRIDAN ARAFAT, SORUMLU

  İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Tel Aviv`in kuzeyinde bir otobüste meydana gelen bombalı saldırıdan Filistin lideri Yaser Arafat`ın ``direkt sorumlu`` olduğunu söyledi.

  Şaron, ABD`ye yapacağı ziyaret için Ben Gurion Uluslararası Havaalanı`ndan ayrılmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, ``ABD`nin bölgede başlattığı barış girişiminden bu yana, son 48 saat içinde 7 ölü, 50`den fazla yaralı var. Arafat`ı cinayet ve terör eylemlerinin direkt sorumlusu olarak görüyoruz ve bu tür terör eylemlere son vermek için gerekeni yapacağız`` dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı