Dünya Haberleri

  Anna Lindh cinayeti kitap oldu

  STOCKHOLM(A.A)
  30.10.2005 - 12:43 | Son Güncelleme:

  Eski İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh'i öldürdüğü gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Mijailo Mijailovic'i yakalayıp sorgulayan polis şefi Leif Jennerkvist, cinayet hakkında bir kitap yazdı.

   Jennerkvist, 10 Eylül 2003 tarihinde Stockholm'deki alışveriş merkezi NK'da öldürülen Anna Lindh ile ilgili olarak cinayet dosyasına geçmeyen görüşlerini, “Anna Lindh cinayeti- Bir polis soruşturması”
  adıyla kitap haline getirdi. Jennerkvist, yeni piyasaya çıkan kitabında, cinayeti işlediğini kabul eden Mijailo Mijailovic'in psikolojik durumunu ortaya koyan görüşlerine de yer verdi. Mijailo Mijailovic'in; Lindh'in tehlikeli bir kadın olduğunu düşündüğünü yazan Jennerkvist, İsveç'te avroya geçmek için yapılan referandum öncesinde afişlerde hep Anna Lindh'in resimlerinin kullanıldığını, televizyon programlarına ve mitinglere katıldığını anlatarak, bu durumun Mijailovic'i ürküttüğünü savundu.

  Kitapta yer alan görüşlere göre, Mijailo Mijailovic, psikolojik tedavi gördüğü doktorundan ve kendine yardımcı olmadığını düşündüğü toplumdan memnun değildi, bununla birlikte, katilin gözünde Anna Lindh devleti temsil eden biriydi. Polis şefi Leif Jennerkvist'e göre, kadınlara karşı da ilgisi çok iyi olmayan Mijailo Mijailovic, toplumdan öç almak için her gün sokakta afişlerde fotoğrafını gördüğü Lindh'i seçti.

  Kitapta bir başka ayrıntı ise, cinayeti işleyen Mijailovic'in Anna Lindh'i öldürmeden önce cinayetin işlendiği alışveriş yerine kadar takip etmiş olması. Cinayeti işlediğini kabul eden Mijailo Mijailovic, ifadesinde, Anna Lindh'i ilk kez alışveriş yerinde gördüğünü söylemişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı