Gündem Haberleri

  Anlıyam, şanlıyam Vanlı'yam

  Hürriyet Haber
  30.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Büyükelçisi Parris, 7 ay içinde ikinci kez Güneydoğu gezisine çıktı. Parris, güvenliğe yönelik gelişmelerin Amerikalı işadamlarını yatırım konusunda yüreklendirdiğini söyledi.

  GÜNEYDOĞU bölgesinin güvenlik ortamında kaydedilen iyileşmelerden cesaret alarak, ABD'in bölgedeki ekonomik kalkınmaya yapabileceği katkıları belirlemek amacıyla son 7 ay içinde ikinci Güneydoğu gezisine çıkan ABD'in Ankara Büyükelçisi Mark Parris, dün olağanüstü hal uygulamasına son verilmesi yönündeki ABD tutumunu dikkatli bir üslupla dile getirdi.

  Güneydoğu gezisinin ilk durağı olan Van'da dün işadamlarına hitaben yaptığı konuşmada, ‘‘Bir yıl önce böyle bir seyahat gerçekleştirilemezdi. Bu seyahati güvenli bir biçimde yapıyor olmamız, 1999'un başından bu yana güvenlik ortamındaki iyileşmenin güçlü bir ifadesi niteliğindedir’’ dedi.

  Bölgede büyük bir ekonomik potansiyel bulunduğuna inandığını ve Van'daki temaslarının da bu inancını desteklediğini söyleyen Büyükelçi Parris, ABD'li şirketlerin katkıda bulunabilecekleri alanları şöyle sıraladı:

  Damızlık hayvan satma ve ortak yatırım konusuyla ilgileniyor. Türkiye'yi Avrupa pazarı için önemli bir üretici olarak görüyorlar.

  Bereketli hidroelektrik potansiyeli ABD enerji şirketlerini cezbediyor.

  Altyapı projelerini yap-işlet-devret olarak ya da bazı hallerde kendi finansmanlarını sağlayarak üstlenmekte istekliler.

  Terörizm bölgede var olduğu kesin olan petrol, gaz, kömür ve diğer doğal kaynakların araştırılması konusunda cesaret kırıcı oldu.

  Fahri hemşehri

  ABD Büyükelçisi Mark Parris, Van'da Vali Durmuş Koç ve HADEP'li Belediye Başkanı Şahabettin Özarslaner'i makamlarında ziyaret ederek başladı. Temaslarda ilin ekonomik potansiyeli hakkında bilgi aldı ve özellikle turizm, hayvancılık ve enerji konularında ABD'li firmaların yapabileceği katkılar konusunda görüş alış verişinde bulundu. Belediye Başkanı Özarslaner (üstte), güvenlik sonunda kaydedilen gelişmeler ışığında olağanüstü hal uygulamasını gerektiren durumun da ortadan kalktığını söyledi. Bu arada Parris'e, Van'ın fahri hemşehrisi beratı verildi. Büyükelçi Parris, Washington'un Ankara'nın bölgenin idari statüsünü değiştirme konusunda atmakta olduğu adımları desteklediğini belirterek, ‘‘Yabancı sermayeyi ve iş ortaklarını ‘olağanüstü hal' olarak tanımlanan bir yapıya girme konusunda baştan çıkarabilmek zordur’’ dedi.

  Dedelerin spor saati

  SAMSUN Büyükşehir Belediyesi Huzurevi'nde barınan yaşlıların daha sağlıklı yaşam sürebilmeleri için 'spor saati' uygulaması başlatıldı. Haftada 1 saat, beden eğitimi öğretmenleri tarafından bahçede kültür fizik hareketleri yapan yaşlılar, uygulamadan memnun oldukları söylediler. Samsun Huzurevi'nde barınan 11'i kadın toplam 50 yaşlıya spor saati uygulanıyor. Hareketsiz yaşlıların spor saatinde kültür fizik hareketleri yaparak canlılık kazanmaları için başlatılan uygulamada, Namık Kemal Lisesi beden eğitimi öğretmenleri Ayşegül Sarıgöl ile Sibel Albayrak görev alıyor. Huzurevi bahçesinde öğretmenlerin gösterdiği hareketleri yapmaya çalışan yaşlıların güçlük çektiği görüldü. Yine de uygulamadan memnun olduklarını dile getiren ve bütün gün hareketsiz kaldıkları için vücutlarının uyuştuğunu belirten huzurevi sakinleri, ‘‘Yapacak işimiz olmadığı için bütün gün yatıyoruz ya da bahçede oturup vakit geçiriyoruz. Hafta bir gün de olsa spor yapmak yaşamımıza değişiklik katacak. Ayrıca, hareketsizlikten de kurtulmuş olacağız’’ diye konuştular.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı