Dünya Haberleri

DÜNYA

  Anlaşma tamam, sıra barışta

  Hürriyet Haber
  14.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 14.04.1998 - 00:01

  Kuzey İrlanda'da teröre son verilmesi için varılan anlaşmanın geleceği, şimdiden, sorgulanmaya başlandı. Kuzey İrlanda'da yıllarca şiddet uygulayan tarafların bir bölümü, anlaşmadan duydukları rahatsızlığı gizlemiyor. Hiç şüphesiz, şimdi tüm gözler, K.İrlanda'nın bağımsızlığı için savaşan İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu IRA'ya çevrildi. İrlanda'nın kuzeyindeki çatışmaların Katolik tarafı IRA'nın siyasi kanadı Sinn Fein, anlaşmayı tüm ayrıntılarıyla inceledikten sonra, destek verip vermeyeceklerini iki haftaya kadar açıklayacağını bildirdi.

  Sinn Fein görüşme heyetinin başkanı Martin McGuiness ‘bütün üyelerimize ve yandaşlarımıza anlaşma metninin kopyasını dağıtacağız. Anlaşma tüm ayrıntılarıyla incelenecek. Bunun da iki haftadan fazla alacağını sanmıyorum’ dedi.

  Anlaşmanın mimarlarından İngiltere Başbakanı Tony Blair ise sıkıntılı. Blair, şiddet yanlılarının, Kuzey İrlanda barışı için gelecek ay yapılacak referandumu sabote etmelerinden endişe duyduğunu söyledi.

  BOZMAK İSTEYENLER

  Blair, kısa bir tatil için geldiği İspanya'da gazetecilere yaptığı açıklamada, yapılacak değişikliklerin faydalı olmasını istemeyen, bu anlaşmayı bozmak için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır kişilerin çıkacağını savundu.

  Kuzey İrlanda barış sürecinde arabuluculuk yapan Amerikalı eski senatör George Mitchell, Amerikan ABC televizyonuna verdiği demeçte ‘anlaşma, aslında tam anlamıyla barışı getirmiyor. Uzlaşı ve barış için fırsat yaratıyor. İki taraftan da bu fırsatı tepmek isteyenler olacaktır’ diye konuştu.

  ABD Başkanı Bill Clinton, barış çabalarını başından beri hararetle destekliyordu. Nitekim, Clinton'un gelecek ay sonuna doğru Belfast ve Dublin'i ziyaret ederek halktan, geçen hafta imzalanan barış anlaşmasına onay vermesini isteyecek.

  İmzalanan barış anlaşması, 22 Mayıs'ta ayrı ayrı referandumlar yoluyla İrlanda ve Kuzey İrlanda halkının onayına sunulacak. Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için, her iki tarafta dahalkın çoğunluğu tarafından benimsenmesi gerekiyor.

  ETA umutlandı

  İSPANYA'nın Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ayrılıkçı ETA örgütünün siyasi kanadı Herri Batasuna (HB) sözcüsü Arnaldo Otegi, ‘İrlanda’da olduğu gibi siyasi sorunlar diyalog yoluyla çözülebilir ve bu sayede Bask çatışmalarına da son verilmiş olur' dedi. İspanya Başbakan Yardımcısı Rodrigo Rato dün yaptığı açıklamada, ETA ve onun siyasi kanadı Herri Batasuna ile asla diyaloğa girilemeyeceğini vurgulayarak, onların, öncelikle, terörle ilişiklerini koparmaları gerektiğini söylemişti.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı