ANKARA HABERLERİ

Ankara'ya ikinci çevre yolu projesi

Ender BAYKUŞ
22.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Eskişehir-Ayaş arasında ikinci çevre yolu olabilecek projenin son aşamasına geldiğini belirterek, “Devletin ilgili bütün kurumları taşın altına elini koydu ve güzel bir birliktelik örneği sergiledi” dedi.

Ender BAYKUŞ

AYAŞ girişinden başlayacak ve Eskişehir Yolu’na bağlanacak olan yeni projeyle, Sincan’ın yol sorununu azaltmayı hedeflediklerini belirten Tuna, 40 kilometrelik yolun bölgeye nefes aldıracağını söyledi. Proje kapsamında yedi adet köprülü kavşak, 700 metrelik viyadük, beş üst geçit ve üç demiryolu alt geçit köprüsünün yapılacağını dile getiren Tuna, devletin kurumları ile işbirliği yapmadan projenin gerçekleşme imkanının olmadığının altını çizdi.

Koltuk başkanı değilim

Yapılan 40 kilometrelik çevre yolu bağlantı projesinin sadece Sincan’ı ilgilendirmediğini belirten Tuna şunları söyledi:

“Başkent hızla gelişiyor. Sincan bu gelişmeden en çok pay alan ilçe konumunda. İlçe nusufusumuz hızla artarken biz de vatandaşlarımıza hizmeti götürmek zorundayız. Sadece çöpü toplayıp, koltukta oturmayla belediye başkanı olunmaz.

Geleceğe hazırlıyoruz

Sincan içerisinde altı OSB bulunuyor. Bu haliyle Türkiye’nin en büyük ikinci sanayi merkezi. Bunlar daha yüzde yüz kapasiteyle çalışmıyor. Bu bölgeler aktif hale geldiği zaman onlarca TIR trafiğe çıkacak. Mevcut yolların bu kapasiteye cevap verme şansı yok. Biz de geleceğe yatırım yaparak orta ve uzun vadede hem Sincan’ı hem de Ankara’yı rahatlatacak bir projeye imza attık. Günü kurtarmak yerine ileriye yatırım yapıyoruz.

Kurumlar birlikte çalıştı

Ayaş Yolu’ndan başlayan proje Eskişehir Yolu’nda bitiyor. Bu çerçevede hat üzerinde söz sahibi olan kurumların görüşünü alarak konuyu proje haline getirdik. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ve devletin bütün kurumlarının desteğini alarak bu yola çıktık. 200 milyon liralık bu projede bu kadar hızlı yol almamız, ortak akılla neler yapılabileceğinin kanıtı olacak.”

Hızla büyüyor ve gelişiyoruz

Ankara çevre yolunun gelecekte yetersiz kalacağını belirten Başkan Tuna, “Şu an bir çevre yolu yetiyor gibi görünüyor. Ancak eskiden birinci çevre yolundan 5-10 araç geçerken şimdi orada da yoğun bir trafik var.

Biz bu gerçekleri görerek ikincisinin önünü açtık. Devamı umarım gelecektir. Çünkü hızla büyüyor ve gelişiyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankara'ya ikinci çevre yolu projesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı