« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ankaraspor 100 milyon TL isteyecek

Anayasa Mahkemesi, ‘Tahkim Kurulu’nun kararları aleyhine yargı yoluna başvurulamaz’ hükmünü iptal etti. Bu kararla Süper Lig’e dönüş yolu açılan Ankaraspor, 100 milyon TL tazminat talep etmeye hazırlanıyor.

Özgür ŞAHİNER
SON GÜNCELLEME
ANAYASA Mahkemesi dün futbolda bütün dengeleri değiştirecek bir karar aldı. Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin açtığı davada, 5894 sayılı Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun’da yer alan “Tahkim Kurulu kendisine yapılan başvuruları kesin ve nihai olarak karara bağlar ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz” ibaresinin, “... ve bu kararlar aleyhine yargı yoluna başvurulamaz” bölümü 2’ye karşı 13 üye çokluğuyla iptal edildi.
Ankaragücü ile etik dışı yollarla birleştiği gerekçesiyle liglerden men edilen Ankaraspor yönetimi bu karar için, ‘liglere dönüş süreci başladı’ değerlendirmesini yaptı. Hukukçular ise, öncelikle gerekçeli kararın görülmesi gerektiğini belirtip, kararın geriye doğru yürümeyeceğini, Ankaraspor’un tazminat hakkının doğabileceğini ifade ettiler.

Ankarapor’un tazminatına konu olacak rakamlar

12 milyon TL tutarında, ligden ilk düşürüldüğü sezon açtığı tazminat davası tutarı.
Liglerde yer almadığı 2 sezonda, katılım payı, naklen yayın payı ve başarı puanı payı olarak yaklaşık 40 milyon TL.
Spor Toto, İddaa gelirleri, yaklaşık 6 milyon TL
Forma reklamı, stad reklamı gelirleri, yaklaşık 3 milyon TL
Maç hasılat geliri yaklaşık 500 bin TL
Futbolcularının bonservis değeri yaklaşık 25-30 milyon TL,
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in sık sık ifade ettiği gibi Ankaraspor’un Süper Ligde yer almadığı 2 sezondaki gelir kaybı 100 milyon TL’ye yaklaşıyor.

Federasyon zor durumda

TAHKİM Kurulu kararlarına yargı yolunun açılması, FIFA ve UEFA nezdinde Türkiye Futbol Federasyonu’nu çok zor durumda bırakacak. Kulüpler, Disiplin Kurulu’nun verdiği, “seyircisiz oynama”, “saha kapatma”, “men cezaları” ile ilgili olarak Tahkim Kurulu’na itirazda bulunuyordu. Bu karardan sonra, Tahkim’den olumsuz yanıt alan kulüpler yargı yoluna gidebilecek. Bu da beraberinde bir karışıklık getirecek. Yargı süreci sonuçlanana kadar, Disiplin Kurulu’nun verdiği
cezalar geçerli olacak mı?

Ankaraspor lige dönecek

ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Anayasa Mahkemesi’nin TFF’ye ilişkin kararı için, “Ankaraspor yeniden hemen liglere dönecektir. Federasyonun hemen istifa etmesi lazım” dedi. Gökçek, yaptığı yazılı açıklamada, Tahkim Kurulu’nun, Ankaraspor’u ligden düşürmesi üzerine, Ankaraspor yöneticileri tarafından açılan dava sonucu kurulun kararlarının yargıya taşınabileceğini belirterek, “Anayasa Mahkemesi mükemmel bir karar verdi. Bilindiği gibi Ankaraspor, CAS’a gitmişti. CAS, (kendi yargı mercilerinizde çözmeniz lazım, ama kesinlikle tahkim üyeleri bağımsız değildir) diye zaten karar vermişti. Anayasa Mahkemesi’nin kararı bunun teyidi oldu” ifadesini kullandı.

Bunları da Beğenebilirsiniz