ANKARA HABERLERİ

Ankara’nın şansı azalıyor

Hürriyet Haber
06.05.2016 - 15:54Son Güncelleme :

Ankara’nın ‘Dünya Miras Alanı Adaylığı’ konusundaki şansının gerekli çalışmalar yapılmadığı için giderek azaldığını belirten Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin, “Kimse göğsünü gere gere Ankara’yı bir şeylere öneremiyor” dedi.

Hürriyet Haber

UNESCO Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nın bu yıl ilk kez İstanbul’da toplanacak olmasının Ankara için çok önemli olduğunu ifade eden Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin, “Bu Ankara’nın Dünya Miras Alanı Adaylığı için son şansı” dedi. Ankara’nın değerlerinin ‘Dünya Miras Alanı’ olmayı fazlasıyla hak ettiğini kaydeden Şahin, “2010 yılında Ankara Kalkınma Ajansı ile çalışmamızı Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Valiliği’nin yetkililerine anlattık. Ancak, ilgilerini çekemedik” diye sitemde bulundu. Pazartesi günü Ankara’nın ‘Dünya Miras Alanı Adaylığı’ sürecini masaya yatıracakları bir toplantı düzenleyeceklerinin altını çizen Şahin şu açıklamalarda bulundu:

FAZLASIYLA HAK EDİYOR

“Ankara’nın değerlerinin Dünya Miras Alanı olmayı fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum. Bu konuda farklı disiplinlerden uzmanların katılımıyla, katılımcı bir çalışma yürütmek, nasıl bir adaylık olmalı, bu adaylık için Ankara’nın bir şansı var mı gibi konuları tartışmak lazım. Bu sebeple, Ankara’yı yöneten karar vericilerin bu konuda bir irade ve kararlılık ortaya koyması gerekli. Bu irade ortaya konmadığından, Ankara’da yapılan son dönem uygulamalar giderek Ankara’nın bu konudaki şansını düşürüyor. Belki belli bir süre sonra Ankara bu şansını tamamen yitirecek.

İLGİLERİNİ ÇEKEMEDİK

2010 yılında Ankara Kalkınma Ajansı ile yaptığımız çalışmayı daha sonra çeşitli karar vericilere anlatabilmek için ciddi çaba harcadık. Öncelikle çalışmamızı Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Valiliği’nin yetkililerine anlattık. Ancak, ilgilerini çekemedik. Daha sonra ilgili ilçe belediyeleriyle de temaslarımız oldu. Ama ya biz bu konuyu anlatamadık, ya da öncelikler farklı. Bir ilerleme kaydedemedik. Başkent Ankara bir kentsel kimlik ve ortak hedef krizi yaşıyor. Kendi değerlerini bilmiyor, tanımıyor, anlamıyor. Kimse göğsünü gere gere Ankara’yı bir şeylere öneremiyor. Bir dönem EXPO tartışıldı, Ankara geri çekildi. Bilişim Vadisi tartışıldı, Ankara geri planda kaldı. Hiç olmazsa UNESCO gibi bir süreç kentte bir heyecan yaratır diye umut etmek istiyorum.”

ORTAK HEDEFİ TARTIŞACAĞIZ

“Ankara’nın kültürel değerlerinin ve kimliğinin, UNESCO Dünya Miras Alanı Adaylığı için tartışılacağı bir akademik toplantı düşündük.
Bu toplantıyla Ankara’da çoktandır tartışılmayan ortak bir hedefi gündeme getirmek istiyoruz. Bu soruna parmak basmak ve Ankara için bu anlamda ortak bir hedefi tartışmak üzere 9 Mayıs Pazartesi günü saat 13.30–17.30 arasında, Ankara Palas Devlet Konukevi’nde Atılım Üniversitesi tarafından tüm Ankaralılara ve kentin paydaşlarına açık ‘UNESCO Yolunda Ankara Kentinin Kültürel Değerleri ve Kimliği’ isimli bir etkinlik düzenliyoruz.
Öncelikle UNESCO Dünya Miras Alanlığının nasıl gerçekleştiği ve bir kente ne sağladığı konusu ele alındıktan sonra, Ankara’nın dünya miras alanı olabilmesi için sahip olduğu farklı tarihsel dönemlere ait değerler ve izlenmesi gereken süreç ayrıntılı olarak ele alınacak.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ankara’nın şansı azalıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Mayıs 2016 tarihinde saat 15 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ankara’nın şansı azalıyor haberi güncellenecektir.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı