Ankara Haberleri

ANKARA HABERLERİ

  Ankara’nın ilk planı Haritacılık Müzesi’nde

  Sinan USLU-Sarp ÖZER/AA
  16 Ocak 2017 - 01:00Son Güncelleme : 16 Ocak 2017 - 09:23

  Yüzlerce önemli eserin sergilendiği Haritacılık Müzesi, Ankara’nın 1924 yılında hazırlanan ilk şehir planına ev sahipliği yapıyor. Bu önemli eserde, Başkent’teki kamu binaları ile Sıhhiye, Ankara Palas Oteli, Hacı Bayram Camisi, Hamamönü, Ankara Kalesi, At Pazarı ve Hacettepe Mahallesi görülebiliyor.

  Dünyanın ilk kabartma haritalarından paha biçilemeyen haritacılık malzemelerine, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında önemli rol oynayan ‘Sakarya Haritası’ndan eski yıllarda harita yapımında kullanılan pergel ve sulu boya takımlarına kadar yüzlerce eserin sergilendiği Türkiye'nin ilk ve tek haritacılık müzesi ziyaretçilerini bekliyor. Milli Savunma Bakanlığı Harita Genel Komutanlığı bünyesinde oluşturulan Haritacılık Müzesi’nde, değişik dönemlere ve bölgelere ait haritaların yanı sıra, bu eserlerin ortaya çıkmasını sağlayan nadide ölçme ve kıymetlendirme aletleri sergileniyor. Türkiye'de alanında tek ve en kapsamlı müze olan Haritacılık Müzesinde, 559 eser yer alıyor. Ayrıca, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hocası ve Harita Genel Komutanlığı’nın kurucusu Korgeneral Mehmet Şevki Ölçer'in şahsi eşyaları ve çalışmalarına ait eserler bulunuyor. Müzede Ankara’nın 1924 yılında hazırlanan ilk şehir planı da sergileniyor. Bu nadide eserde, Başkent’teki kamu binaları ile Sıhhiye, Ankara Palas Oteli, Hacı Bayram Camisi, Hamamönü, Ankara Kalesi, At Pazarı ve Hacettepe Mahallesi görülebiliyor. 

  PAHA BİÇİLEMİYOR

  Sultan Abdülaziz’in oğlu Yusuf İzzettin Efendi tarafından müzeye armağan edilen 114 parça pergel ve sulu boya takımına paha biçilemiyor. Müzede, 1880-1890 yıllarına ait deniz kumu, reçine, ahşap ve benzeri malzemelerden, tamamen el emeğiyle yapılan ve dünyanın ilk örneklerinden olduğu kabul edilen kabartma haritalar yer alıyor. Harp Okulu Harita Sınıfı öğretmen ve öğrencilerinin muhtelif ölçeklerde hazırladığı kabartma haritalarda, Edirne, Selanik, Rusçuk, Preveze, Girit ve Rodos Adası gibi dönemin kritik bölgeleri yansıtılıyor. 19. yüzyıldan günümüze muhtelif cins ve ölçeklerde, çeşitli amaçlar için üretilen tarihi kağıt haritaların bulunduğu müzede, Osmanlı’nın en geniş sınırlarına ulaştığı dönemi yansıtan “Osmanlı Devleti Genel Haritası” dikkati çekiyor. Toplu ziyaretler için önceden bildirmek kaydıyla hafta içi her gün, bireysel ziyaretlere ise salı ve perşembe günleri açık olan müzeyi, her yıl özellikle araştırmacı ve öğrencilerden oluşan yaklaşık 5 bin kişi ziyaret ediyor.

  Etiketler: ANKARA , harita , Müze
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  AnkaraBugün17 ºCÇok Bulutlu
  • Perş15 ºC
  • Cuma16 ºC
  • Cmts16 ºC
  • Pazr17 ºC
  • Pzts18 ºC
  • Salı17 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı