Gündem Haberleri

  Ankara'nın gündemi Kıbrıs

  Ankara
  26.04.2004 - 08:24 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs'ta Annan planı için yapılan referandum oylamasında Türklerin çözüm, Rumların çözümsüzlük istemesi, Türkiye gündeminin ilk sırasına oturdu.

  Kıbrıs, ilk önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nun gündemine geldi.

   

  Başbakanlık Merkez Bina'daki yapılan toplantı, saat 2 saat 10 dakika sürdü. Toplantıdan sonra açıklama yapan Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Kıbrıs'ta yapılan referandumda Türklerin adada barış ve çözüm iradesini ortaya koyduğunu, Rumların ise Annan planına hayır diyerik, çözüm istemediklerini gösterdiklerini söyledi.

   

  Çiçek, uluslarararası toplumun duru durumu göz önüne almalasını beklediklerini kaydetti.  

   

  Toplantıya, yurtdışı programları dolayısıyla Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu katılamadı

   

  MGK

   

  Bakanlar Kurulu'nun ardından Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde olağanüstü olarak toplandı.

   

  MGK'da yine referandum sonrası Kıbrıs'ta ortaya çıkan durum enine-boyuna tartışılacak.

   

  MGK, böylece, bir ay içinde 3 kez Kıbrıs için toplandı.

   

  TBMM

   

  Pazartesileri toplanmayan Meclis Genel Kurulu, iktidar partisi AKP'nin talebi üzerine bugün toplanacak. Saat 15:00'te toplanacak olan Meclis Genel Kurulu'nun gündemi yine Kıbrıs olacak.

   

  Bu arada, hafta içinde KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat ile de Ankara'da bir durum değerlendirmesi yapılabileceği ifade ediliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı