Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Ankara'nın en büyük hastaneleri taşınıyor

30 Haziran 2011 - 13:41Son Güncelleme : 30 Haziran 2011 - 15:00

Siyasi gündemin sıcaklığı içinde bugün Başkent Ankara’da çok önemli bir sağlık ihalesi yapıldı. Dünyanın en büyük sağlık kompleksi olarak ihale edilen Etlik Sağlık Kampüsü, Türk-İtalyan ortaklığıyla üç yılda tamamlanacak. ASTALDİ-TÜRKERLER ortaklığı 2.4 milyar liraya kampüsü tamamlayacak. 25 yılda devletten 8 milyar lira kira alacak.

Kampüsün tamamlanmasıyla Başkent’in merkezi semtlerinde yer alan7 hastane taşınacak. Bu hastanelerin yerleri ise kazanan firmalarca otel, alışveriş merkezi gibi ticari alana dönüştürülecek.

7 HASTANE TAŞINACAK

İnşaatlarının tamamlanmasının ardından Doktor Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Ulus Devlet Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi, Dış Kapı Çocuk Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi, Doktor Zekai Tahir Burak Kadın ve Doğum Hastanesi, Doktor. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etlik Kampüsü’nde yapılacak 7 hastaneye taşınacak.

3 YILDA BİTİRMEK ZORUNDA

İhaleyi kazanan ASTALDİ-TÜRKERLER ortaklığının şartname gereği hastaneyi 36 ayda tamamlaması gerekiyor. İnşaatların bitirilip, hastanelerin hizmete açılmasının ardından 25 yıl boyunca devletten kira alacak olan ortaklar, inşaatları daha erken; örneğin 24 ayda bitirirlerse kira sürelerine 1 yıl ilave edilecek.

DEVLET 8 MİLYAR KİRA ÖDEYECEK

Aysel ALP yazıyor hurriyet.com.tr

Nihai teklife hak kazanan üç firmanın yarıştığı açık eksiltme usullü ihaleyi kazanan ASTALDİ-TÜRKERLER ortaklığı her yıl devletten 319 milyon TL kira alacak. Sağlık Bakanlığı bu kirayı, hastane kullanım bedeli, binaların bakım giderleri, hastane tefrişatı; sağlık araç gereçleri ile bunların bakım ve onarımı; ameliyathane, laboratuar malzemeleri, yer ve bahçe bakım hizmetleri gibi 7 ayrı kalem hizmet için ödeyecek.

2.4 MİLYARLIK YATIRIM YAPACAK

Firma, ayrıca kampüste bir ana, 7 dal hastanesinin inşaatını da üstlenecek. Bina ve hastane tefrişatıyla birlikte 2.4 milyar liralık yatırım yapacak. Firma, 25 yıllık işletme süresinin ardından sabit yatırımlar da dahil anahtarları Sağlık Bakanlığına teslim edip çekilecek.

Uluslar arası hastane standartlarında olacak binalar, en son teknolojiyle, sürdürülebilir enerji  ve çevre duyarlılığıyla inşa edilecek. Kampüste hastane içi araçlar dışında hiçbir motorlu taşıt olmayacak. Tamamen yeşil alan, parklar ve otel yer alacak. Otoparkların tamamı yer altında olacak.

Böylece devlet, 25 yıl için firmaya bugünkü fiyatlardan yaklaşık 8 milyar liralık ödeme yapacak. Ancak kira bedeli her yıl TEFE ya da TÜFE oranında güncellenecek.

DEVLET OTELCİLİK YAPMAYACAK

Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı Dairesi Başkanı olan ve bugünkü ihale komisyonunun da başkanlığını yapan Vahap Yılmaz,  kamu-özel ortaklığının yap-işlet-devret modelinden çok farklı olduğunu belirtti. Kayseri’den sonra bugün Etlik ihalesini tamamladıklarını ifade eden Yılmaz, önümüzdeki bu modelle 36 bin yatak kapasiteli hastane yaptıracaklarını açıkladı. Teklif süreci devam eden 10 porje olduğunu, 5 tanesi için de nihai pazarlık aşamasına geldiklerini söyleyen Yılmaz, “Bilkent Kampüsü 3 bin 641 yatak; İstanbul İkitelli ise 2 bin 270 yatak kapasiteli olacak. Bu modelle devlet hastanelerde otelcilik ve tıbbi destek işlerinden çekilmiş olacak” dedi. Kamu-Özel ortaklığında firmanın kaliteden kaçamayacağını, zamanı geldiğinde hem bakım onarım hem de yenileme yapmak zorunda olacağını vurguladı.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 55 Yorum }
 • eko san 30.6.2011 21:44:23
  çankayada oturan biri acil doğum yapması gerektiğinde etlik e mi gidecek. çocuğu düşürür vallahi. annede ölebilir. ama hastanenin şimdiki yeri satılacaksa iyi para eder. vatandaş bi şekilde nasıl olsa doğurur. hiç bir çocuk anne karnında kalmaz.
 • orkun kaya 30.6.2011 21:31:33
  "Kampüsün tamamlanmasıyla Başkent’in merkezi semtlerinde yer alan7 hastane taşınacak. Bu hastanelerin yerleri ise kazanan firmalarca otel, alışveriş merkezi gibi ticari alana dönüştürülecek." arkadaşın birine yazıyorum. hastanelerin yerlerine park mı yapılacak okul mu yapılacak
 • GÖRDESLİ RAMAZAN 30.6.2011 21:10:19
  EĞRİYE EĞRİ DOĞRUYA DOĞRU... SAĞLIK KONUSUNDA YILLARIN İHMALİ VAR...BÜYÜK BİR HASTANE YAPILIYOR VE YORUMLARA BAKINCA İNSANIN İÇİ KARARIYOR.YENİ BİNA DEMEK MODERN HİZMET DEMEK ... KİM NE DERSE DESİN İYİYİ ALKIŞLAMALI HATALI İŞİN HATALI YANLARINI GÖSTERMELİYİZ.ANKARA VE İSTANBUL HALKINA HAYIRLI OLSUN.
 • erol guneyman 30.6.2011 21:08:51
  Anlaşılan sağlık hizmetleri bir nevi özelleştirilerek hastalara mali külfet getirecek gibi gözüküyor. Burnuma pek iyi kokular gelmiyor her zamanki gibi. Bu işin altından muhakkak bir çapanoğlu çıkar.
 • Herbert Marcuse 30.6.2011 20:59:18
  Hastaneleri bir araya toplamanın mantığını çözmüş değilim. Anlayan, çözen varsa da şuraya yazarsa sevinirim. Birilerine ihale verme çabasıyla garip gureba işlerin yapılması gerçekten enteresan bir hal almaya başladı. Hastanelerin tek bir merkeze toplanmasının doğuracağı sorunları düşünmüşler mi?
 • halil ibrahim tiryakioğlu 30.6.2011 20:58:29
  BENCE ;<br>7 HASTANE ARSASI MÜTAAHHİDE VERİLECEK !<br>25 YILDA DA MÜTEAHHİDE 8 MİLYAR LİRA ÖDENECEK !<br>VERİLENE ARSALAR ANKARA'NIN GÖBEĞİ EN DEĞERLİ YERLER.<br>GİDİLEN YER ETLİK !<br>BU TAKASI BEN ANLAMIŞ DEĞİLİM !<br>ANLAYAN VARSA ;<br>YORUMLARA DEVAM...
Sayfa Başı
Haberlerilber ortaylıkanat atkayaertuğrul özkökŞanlıurfaOperasyonPKKGökhan Gönül