"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Ankaralılar ne kadar sabırlıymış

ANKARA Büyükşehir Belediyesi, o meşhur Kızılırmak suyu nedeniyle Birleşmiş Milletler Dünya Su Örgütünden en iyi uygulama ödülü (!) almış.

Malum zaman zaman kahverengi akan, içinde pek çok şeyin bulunduğu, kanser yaptığı iddia edilen bu suyu; bırakın içmeyi, insanlar bulaşık yıkamada bile korkarak kullandılar. Pek çok insan, bulaşıklarını damacana suları ile duruladı. Bu suyun hatta verilmesi ile, pek çok binanın su şebekelerinde patlamalar, kaçaklar oluştu. Bu işten anlayanların söylediğine göre; Kızılırmak suyunun içerisindeki bir kısım kimyasal maddeler, su borularının içindeki pasları çözmüş, borulardaki kılcal çatlakları ortaya çıkarmış. Bir Ankara’lı olarak bu ödül karşısında benim önerim; Kızılırmak suyuna söz konusu ödülün verilmesini layık gören ‘Birleşmiş Milletler Dünya Su Örgütü’ yetkililerinin ve ailelerinin ömür boyu su ihtiyaçlarını, sürekli ve ücretsiz olarak Kızılırmak suyu ile biz Ankaralılar karşılayalım. (Nasıl olsa çok fazla kullanabileceklerini sanmıyorum.)
Şimdi bundan sonra;
Ankara’nın tam ortasında İnönü Bulvarı üzerinde, Enerji Bakanlığı ile Milli Kütüphane’nin önünde, 2005 yılında bitirilen, ancak o gün bu gündür boş duran, artık yer yer yıkılmaya yüz tutan, ne olacağı kimse tarafından bilinmeyen, sadece geceleri tinercilere mekan hizmeti veren ‘Gök Kuşağı’ isimli o garip yere ‘Dünyanın en başarılı tesis planlama ve uygulama’ ödülü,
Yine Ankara’nın göbeğinde Armada Alışveriş Merkezinin önünde, İnönü Bulvarı’nın neredeyse üzerinde yapılmaya başlanan ve yıllardır olduğu gibi bırakılan o garip çelik yığınına ‘Dünya en iyi planlama ve yarım kalan inşaat’ ödülü,
Sayın Melih Gökçek’in 1994 yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğinden beri inşaatı devam eden, ancak ne zaman biteceğini kimsenin bilmediği Ankara Metrosu ilave inşaatı için biz Ankaralılara ‘En sabırlı halk’ ödülü verilmesini bekliyoruz.
Metin YAYKINLIOĞLU

Unutulmaz vefa

3 NİSAN akşamı Çankaya Belediyesi çalışanı sevgili eşimi kaybettim. Eşimin ismi görev yaptığı zabıta noktasına verildi. İsim verilmesinden dolayı duyduğumuz minneti ifade etmek istiyorum.
Büyük acıların ülkesiyiz. Bu kadar çok gencecik insanlarını kaybeden başka bir ülke var mıdır? Çatışmalarda, trafik kazalarında gencecik bedenler toprağa düşüyor. Ölüm, bu kadar kolay, bu kadar sıradan olmamalı. 2 Nisan gecesi ailemiz büyük bir acıyla sarsıldı. Sevgili eşim Hakkı Fırat’ı trafik kazasında kaybettik.
Çankaya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personeli olan sevgili eşimin bu acı kaybı sonrasında Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın önerisi ve Çankaya Belediye Meclisi’nin oy birliği kararıyla ismi görev yaptığı Kuğulu Park’taki Zabıta Noktası’na verildi. Bu vefa ve nezaketten dolayı Bülent Tanık, başkan yardımcıları, zabıta müdürlüğü ve Belediye Meclis üyelerine ailem adına şükranlarımı sunuyorum.
Eren Cem ve Emre babalarının isminin verildiği Kuğulu Park’taki zabıta noktasını ziyaret ettiler. Eren Cem ve Emre babalarının isimlerinin yaşatılmasının gururunu yaşıyorlar.
Şerefşan FIRAT

KISA... KISA...


ÇAĞSAV’ın düzenlediği “Ankart 10. Sanat Fuarı” 12 mayıs tarihine kadar Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sürecek.
X