ANKARA HABERLERİ

Ankaralı sanayici 2010 için iyimser ama ihtiyatlı bakıyor

Hürriyet Haber
28.12.2009 - 00:00Son Güncelleme : 27.12.2009 - 20:09

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, ekonomi yönetiminin ekonomik toparlanmayı hızlandırmak ve işsizliğin sosyal maliyetlerini düşürmek için ekonomi politikalarında reel sektöre öncelik vermesi gerektiğini söyledi.

Hürriyet Haber

2009 yılını değerlendiren ve 2010 yılına ilişkin beklentilerini dile getiren Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, küresel ekonomiyle entegre olmuş, mal ve sermaye akımlarına açık bir ekonomi olarak Türkiye’nin de pek çok ülke gibi küresel krizden derin biçimde etkilendiğini ifade etti. Özdebir, başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere gelişmiş ülkelere yapılan ihracatın, o ülkelerdeki ekonomik daralma nedeniyle sert bir biçimde düştüğünü hatırlattı.
Krizin, içeride de beklentileri olumsuz biçimde etkilediğini, tüketici ve reel kesim güven endekslerinin hızlı bir biçimde gerilediğini, özel tüketim ve yatırım harcamalarının hızla düşüşe geçtiğini anlatan Özdebir, tüm bu gelişmeler sonucunda 2009 yılında ekonominin yaklaşık yüzde 6 küçülmesinin, işsizlik oranının da yüzde 15’lere yaklaşmasının beklendiğini söyledi. Özdebir, bu rakamların küresel krizin Türkiye’ye maliyetinin ne kadar yüksek olduğunu gösterdiğine işaret etti.
Çift dipli kriz
Türkiye ekonomisinin 2010 yılındaki performansının da esas olarak dünya ekonomisindeki gelişmelere bağlı olacağını belirten Özdebir, şunları kaydetti:
“Eğer dünya ekonomisi 2010 yılında toparlanmaya başlarsa Türkiye ekonomisinin de buna paralel bir gelişme sergileyeceğini tahmin ediyoruz. Ancak küresel krizden çıkışın nasıl olacağı ekonomistler arasında da tartışma konusu.
Bazı ekonomistler krizden çıkışın yavaş ancak sürdürülebilir olacağını düşünürken bazı ekonomistler krizin çift dipli olacağını, yani küresel ekonominin yeniden resesyona gireceğini ifade etmektedir. Eğer çift dipli bir kriz yaşayacaksak işlerin yeniden nasıl ve ne zaman bozulacağını kestirmek güçtür. Önümüzdeki dönemde finansal piyasalarda yeni sürprizler yaşayabiliriz. Ama biz, çift dipli resesyon olasılığını göz ardı etmemekle birlikte ihtiyatlı iyimserliğimizi koruyor ve küresel ekonomideki toparlanmanın, yavaş olmakla birlikte devam edeceğini düşünüyoruz.”
Geç teşhis ve tedavi
Ekonomik büyümenin 2010 yılında çok sınırlı kalacağını, toparlanmanın oldukça yavaş olacağını tahmin ettiklerini belirten Özdebir, ekonomi yönetiminin, küresel krizin Türkiye üzerindeki etkilerini teşhis ve tedavide geç kaldığını, ekonomik tedbirlerin alınmasındaki gecikmenin krizin maliyetinin yükselmesine neden olduğunu söyledi.
Ekonomide güven artırıcı tedbirlerin alınmasındaki gecikmelerin, tüketici ve reel kesim güveninde toparlanmayı da geciktirdiğini vurgulayan Özdebir, “Ekonomi yönetimi, ekonomik toparlanmayı hızlandırmak ve işsizliğin sosyal maliyetlerini düşürmek için ekonomik politikalarda reel sektöre öncelik vermelidir. Ancak daha da önemlisi, gerçekleştirilecek yapısal reformlarda reel sektör üzerinde yoğunlaşılmasıdır” diye konuştu.
ASO Başkanı, reel sektörün rekabet gücünü artıracak, ülkede iş yapma ortamını iyileştirecek, üretim, yatırım, istihdam ve ihracatın önünü açacak yapısal reformların mutlaka gerçekleştirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankaralı sanayici 2010 için iyimser ama ihtiyatlı bakıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı