ANKARA HABERLERİ

Ankaralı kahveciler kendi odalarına sahip çıkmadılar

Hürriyet Haber
26.01.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Kahveciler Odası seçiminde hayal kırıklığı yaşandı. Bin 63 üyesi bulunan odanın seçiminde 113 kişi oy kullandı. İsa Güven, oyların tamamını alarak yeniden başkan seçildi.

Hürriyet Haber

ANKARA Kahveciler Odası’nın 17. Olağan Genel Kurulu, yeterli sayıda katılan bulunamadığı için gecikmeli başladı.

Ankara Kahveciler Odası’nın Genel Kurulu, Vedat Dalokay Toplantı Salonu’nda yapıldı. Genel Kurul, üye yeter sayısının olmaması nedeniyle 1.5 saat gecikmeli olarak başladı.

İstiklal Marşı’nın okunması ve divan başkanlığının oluşturulmasının ardından, denetim, faaliyet, bilanço, gelir-gider raporları oya sunularak onaylandı.

Halen oda başkanlığını yürüten İsa Güven, tek aday olduğu Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, kahvehanelerin ‘siyasetin yapıldığı mekanlar’ olarak ifade edildiğini belirterek, “Ama bugün burada davet etmemize rağmen hiç bir siyasi parti temsilcisi ve parlamenter göremiyoruz. Yüzleri yok gelemiyorlar” dedi.

Sigara yasağı bizi mağdur etti

19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren kapalı alanlarda sigara içilmesine yasak getirildiğini anımsatan Güven, TBMM’de yasanın arzu ettikleri gibi çıkmadığını ve mağdur olduklarını söyledi.

Oda başkanlığına seçilmesinden bu yana 3. kongresini yaptığını bildiren Güven, odanın 33 yıldır kahveciliği ve kahve kültürünü yaşatarak, faaliyetini sürdürdüğünü kaydetti.

Odanın üye sayısının 1063 olduğunu ve şu an toplantıya 75 kişinin katıldığını ifade eden Güven, şöyle devam etti:

“Çok üzüntülü bir kongre geçiriyorum. Kahveci arkadaşlar gelip davalarına sahip çıkmıyor. Bu kadar az katılım niye? Parlamenter gelmiyor, kahveci gelmiyor. Sesimizi duyurmak için gece-gündüz demeden hep çalıştık, çabaladık. Bizim derdimiz, kavgamız aş-ekmek istiyoruz. Yasaların da bizi mağdur etmeden, ona göre düzenlenmesini istiyoruz.”

 Toplantıda, “geçmişten günümüze kahve kültürü” adlı slayt gösterisi ile kapalı alanda sigara yasağının ardından kahvecilerin eylem ve tepkilerini içeren haberler izletildi. Daha sonra oda üyeleri oy kullanmaya başladı. İsa Güven, geçerli 113 oyun tamamını alarak başkan oldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankaralı kahveciler kendi odalarına sahip çıkmadılar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı