ANKARA HABERLERİ

Ankaralı arkeloglar tanrı heykeli buldu

Hürriyet Haber
09.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Üniversite Öğretim Üyesi ve Zeugma Kazı Ekibi Başkanı Doç. Dr. Görkay "Kazı çalışmalarımız sırasında mitolojik tanrılara ait bir heykel bulduk" dedi.

Hürriyet Haber

AANKARA Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakultesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Zeugma Kazı Ekibi Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, Zeugma’da şimdiye kadar tek bir tanrıça heykelinin varlığının bilindiğini belirtti. Görkay, yeni buldukları, tahtında oturur durumdaki heykelin üst kısmına ulaşamadıklarını, heykelin Belkıstepe’nin Nemrut gibi mitolojik tanrı kültlerinin bulunduğu bir yerleşim yeri olduğu tezini güçlendirdiğini belirtti.

Kazılar sona erdi

Kutalmış Görkay, 2008 yılı Zeugma Arkeoloji Projesi’ne 24 Temmuzda başlandığını ve kazıların sona erdiğini ifade etti. Görkay, bu yılki çalışmalara Türkiye’deki çeşitli üniversitelerden öğrenci ve öğretim üyelerinin yanısıra ABD ve Almanya’dan yabancı öğrenci ve araştırmacıların da katıldığını belirtti. Görkay, 4-4.5 metre boyunda olduğu tahmin edilen heykelin bu çalışmalar sırasında bulunduğunu, heykelin mitolojik tanrılara ait olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Heykelin şu an ters durduğunu, üst kısmına henüz ulaşılamadığını, sadece oturduğu taht kısmına ulaşılabildiğini kaydeden Görkay, "Çok ufak bir elbisenin parçaları görünüyor. 2-3 parçayı bulamadık henüz. Şu anki parça 2 metre civarında. Üst gövdesiyle birlikte heykelin 4-4.5 metre boyunda olduğunu tahmin ediyoruz. Üst kısım maalesef çıkmadı. Heykelin, tahribata uğradığını tahmin ediyoruz" dedi.

Kazı Ekibi Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, buldukları heykel ile bugüne kadar Zeugma’da bir tek mitolojik tanrının olduğu bilgisinin çürütüldüğüne değindi.

Zeugma antik kenti

ZEUGMA Antik Kenti M.Ö 300’de Büyük İskender tarafından "Selevkia Euphrates" adıyla kuruldu. Romalı Komutan Pompeius MÖ 64’de kendine yaptığı yardımlar karşılığında kenti 1. Antiachos’a verdi. Kommagene Krallığı’nın 4 büyük şehrinden biri olan kent, MÖ 31’den itibaren tamamıyla Roma İmparatorluğu’na bağlandı ve "köprü", "geçit" anlamına gelen "Zeugma" adını aldı. Roma döneminde büyük bir zenginlik ve ihtişam yaşayan Zeugma, MS 256’da Sasani Kralı 1. Şapur tarafından ele geçirilerek yakıldı ve yıkıldı. Zeugma, daha sonra depremden zarar gördü.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankaralı arkeloglar tanrı heykeli buldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:27
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:08
 • Akşam
  18:38
 • Yatsı
  19:56
Sayfa Başı