ANKARA HABERLERİ

Ankaralı 5 yılda ev alabiliyor

Uğur ASLANHAN/AA
03.09.2017 - 15:09Son Güncelleme : 03.09.2017 - 15:09
Uğur ASLANHAN/AA

Türkiye Veri İşleme Merkezi'nin (TUVİMER), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan "İl Bazında Kişi Başına Gayrisafi Yurtiçi Hasıla" datasını kullanarak büyük şehirlerde yaşayanların gelir durumu ile gayrimenkul kira ve satış değerleri üzerinden ne kadar sürede konut sahibi olabileceklerini ölçtü. Ankara’da en yüksek konut metrekare değeri bin 830 lira olarak belirlenirken bu rakam İstanbul’da 3 bin 89 liraya yükseliyor. Bir metrekarelik konutun ortalama aylık kira değeri Ankara’da 10 lira. Aynı rakam İstanbul’da 21 TL’ye çıkıyor. Büyükşehirlerde yaşayanların kişi başına düşen yıllık gelirleri ile kentlerdeki ortalama konut metrekare satış fiyatları baz alındığında, İstanbul'da çalışan bir kişi, bir yıllık geliriyle bir konutun 8 metrekaresini alabiliyor. Ankaralılar ise bir yıllık geliriyle 20 metrekareye sahip olabiliyor.

YÜZDE 150 DAHA AVANTAJLI

TUVİMER Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu, “Ortalama düzeyde kazanan birinin 100 metrekarelik bir konutu alabilmesi için İstanbul'da hiç harcama yapmadan 12,5 yıl çalışması gerektiğini, bu sürenin Ankara'da 5 yıla kadar indiğini bildirdi. Söz konusu tablonun, bir Ankaralının barınmaya yönelik satın alma gücünün İstanbullu'dan yüzde 150 daha fazla olduğunu ortaya koyduğunu, İstanbul'un, söz konusu kentler arasında barınmaya yönelik en düşük ekonomik güce sahip kent olduğunu vurgulayan Türkoğlu, şunları kaydetti:
"Bu sonuçlar, İstanbul'da çalışan ve yaşayan bir kişinin barınma konusunda karşı karşıya olduğu güç durumu da gözler önüne seriyor. Ankara, bu kapsamda sadece İstanbul'dan değil, İzmir, Antalya ve Bursa'dan da daha iyi durumda. Kiralık konutlara yönelik ekonomik güç incelendiğinde, İzmir'in yüzde 20, Bursa ve Antalya'nın yüzde 60, Ankara'nın ise yüzde 80 İstanbul'dan daha iyi durumda olduğu araştırma sonuçlarında dikkat çeken konular arasında yerini alıyor.”

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ankaralı 5 yılda ev alabiliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Eylül 2017 tarihinde saat 15 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ankaralı 5 yılda ev alabiliyor haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  04 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:28
  • Guneş
   06:12
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:24
  • Yatsı
   20:55
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı