ANKARA HABERLERİ

Ankaragücü bombaları

Hürriyet Haber
10 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 09 Aralık 2009 - 19:36

Fırtınaların dinmediği A.Gücü’nde dün de sert rüzgarlar esti. Yönetim, hazırlanan dosyalarla suç duyurusunda bulunurken; kadroda olan ancak oynatılmayan futbolcular, isyan etti.

Hürriyet Haber

VARAN1

YÖNETİM SAVCILIKTA


Ahmet Gökçek yönetimi, geçmiş yönetimlere ilişkin hazırlanan 17 dosyadan 3 tanesini hukuki yollardan devreye sokup savcılığa başvurdu.

ANKARAGÜCÜ’nde “Mali ve idari araştırma maratonu” sona erdi ve öncelikle üç dosya açıldı. Yönetici Ayhan Atalay gözetiminde bir mali müşavir ve bir avukat tarafından Eylül ayından bu yana yapılan araştırma sonunda iki dosya hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulurken, bir ihtarname ile savcılık öncesi işlem gerçekleştirildi.
Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na verilen ilk dosya, kulüpte Cemal Aydın sonrası 6 ay süreyle Başkanlık yapan Cengiz Topel Yıldırım’a ilişkin hazırlandı. Buna göre Yıldırım’ın görevi sırasında konulan 5.5 milyon TL’lık temliğin 1.262 milyon TL’lik bölümü hakkında “Haksız temlikle kulübü zarara uğratmak” iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu. Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na verilen suç duyurusu dosyasının yanısıra, Ankaragücü Kulübü avukatları tarafından Ticaret Mahkemesi’ne da tedbir amaçlı dava açıldı. Bu davada haksız temlikler nedeniyle kulüp yayın ve iddia gelirlerinin alınamadığı ve ekonomik işleyişin sekteye uğradığı gerekçesiyle yürütmenin durdurulması gerekçesiyle dava açtı.

İkinci hamlede üç iddia

Ankaragücü yönetimi, ikinci hamle olarak Ankara Valiliği’ne yönetimin bilgisi dışında teslim edildiğini iddia ettiği içinde 286 kişinin yer aldığı üye kayıt defteri de kulüpteki ön incelemenin ardından dün öğleden sonra Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusu dilekçesiyle teslim edildi. 30 Eylül 2009 tarihli noter onayı bulunan defter için savcılığa yapılan suç duyurusunda, “Hileli üye kaydı yapılması, Dernekler Yasası’na muhalefet etme, kongreye fesat karıştırma” iddialarına yer verildi.
Başkent ekibinin yönetimi, son olarak kulübün eski Genel Müdürü Erk Toros’a noterden çektiği ihtarname ile 146 bin TL’lik zimmet çıkardı ve üzerindeki bu iş avansının halledilmesi için 7 günlük süre verdi. Toros, bu süre içinde ya bu miktara ilişkin harcamaların belgelerini kulübe teslim ederek avansları kapatacak ya da sözkonusu miktarı ödeyecek. Bu iki olasılığın gerekleşmemesi halinde Erk Toros hakkında hazırlanan dosya da Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na teslim edilerek suç duyurusunda bulunulacak.
Ankaragücü’nde bunlar yaşanırken, sarı lacivertli yönetimin davalarında hukuki sorumluluk üstlenen avukat yöneticiler Serdar Özersin, Sidar Tunca ile eski yönetici Volkan Aşık’ın vekaletleri iptal edildi. Sözkonusu üç hukukçunun bundan böyle “Ankaragücü tarafından” davalara girmeyeceği açıklandı.

VARAN 2

Futbolcular isyanda

/images/100/0x0/55eb1c64f018fbb8f8abca61
Mevcut kadrodaki bazı futbolcular, sözleşmelerini tek taraflı feshetmek için federasyonun kapısını çaldı.

OCAK ayında olağan genel kurul yapmaya hazırlanan Ankaragücü’nde işler karıştı. Sarı-lacivertli ekipte, Ankarasporlu oyuncuların gelmesi ile birlikte gözden düşen ve forma şansı bulamayan bazı oyuncular, sözleşmelerinin tek taraflı feshi için Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’na başvurdu. Kulübün, 1 Aralık’ta resmi başvuru yapan futbolculara, 2 milyon 370 bin TL ve 230 bin Euro borcu bulunduğu öğrenildi. Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’na Kasım ayında giden İlkem Özkaynak’ın, davasının 1 Aralık’ta karara bağlandığı ve Ankaragücü’nün futbolcuya 300 bin TL ödemesine karar verildiği belirtildi.
Mevcut kadroda olmalarına rağmen Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’na başvuran futbolcular ve alacakları rakamlar şöyle: Semavi (450 bin TL), Barbaros (500 bin TL), Ceyhun (360 bin TL) (Kadro dışı bırakıldı ve 65 bin TL ceza verildi. Davayı kazanması halinde cezası, bu paradan kesilecek), Abdulaziz (190 bin TL), Emre Aygün (90 bin TL), Ufuk (270 bin TL), Metin Akan (210 bin TL), Bebbe (230 bin EURO)

Gidenler de sırada bekliyor

Ankaragücü’nde geçen sezon sonunda takımdan ayrılan futbolcuların da Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’nda (UÇK) davaları bulunuyor. Dava açan 9 futbolcunun, 1 milyon 739 bin TL ve 600 bin Euro alacağının olduğu belirtildi.
Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, 9 futbolcu hakkında kararını Haziran ayında sonuçlandırıp kulübe tebligatını yapmıştı. Ancak kongre ve takım içinde yaşanan sorunlar nedeniyle Ankaragücü’nün bu futbolcular için Tahkim Kurulu’na başvurmadığı ifade edildi.
Haziran ayında Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’nda dosyası karara bağlanan futbolcular ve alacakları şöyle: Özgür Bayer (127 bin TL), Burak Özsaraç (395 bin TL), Hasan Üçüncü (40 bin TL), Özgür Öcal (87 bin TL), Mehmet Yılmaz (390 bin TL), Kerem Şeras (140 bin TL), Jaba (560 bin TL), İsmail Boazid (50 bin EURO), Gökhan Emreciksin için Boluspor’a (550 bin EURO).

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankaragücü bombaları haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı