Dünya Haberleri

  Ankara'dan Rumlara silahlanma uyarısı

  Hürriyet Haber
  24.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye, son dönemde silahlanma çabalarını yoğunlaştıran Kıbrıs Rum Kesimi'ni sert şekilde uyardı. Dışişleri sözcüsü Necati Utkan ‘Rumlar’ın silahlanma çabaları, aynı ciddiyetteki önlemlerle karşılanacaktır' dedi.

  Utkan, dün düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan Dışişleri Bakanı Theodoros Pangalos'un ABD'ye yaptığı ziyarette, S-300 füzeleri, Baf üssünün açılması ve uçaksavar ile tank alımları başta olmak üzere Rum kasiminin silahlanma çabalarının ele alındığını hatırlattı.

  Utkan ‘Bu gelişmeler yalnız Ada’da değil, ilgili bütün ülkelerde öyle bir birikim ve rahatsızlık yaratmıştır ki, şimdi bu yanlış hareketlerin nasıl giderileceği üzerinde düşünülmektedir' dedi. Utkan, Ada'daki silahlanma çabalarının en yüksek seviyesine ulaştığını belirterek, Kıbrıs'ta bir çatışma ihtimalini de artırdığını söyledi. Türkiye'nin Yunanistan'a yaptığı diyalog çağrılarının hep olumsuz karşılandığına da dikkat çeken Utkan, bu çağrılara olumlu yanıt verilmesi durumunda sorunlara çözüm bulma ihtimalinin artacağını bildirdi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı