Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ankara'dan BM'ye: Madde 51'le girdik

  Zeynep ŞAFAK / ANKARA
  26.07.2015 - 01:45 | Son Güncelleme: 25.07.2015 - 23:39

  TÜRKİYE, IŞİD’e başlattığı operasyonlar konusunda, Birleşmiş Milletler (BM) ve NATO’yu da bilgilendirdi.

  Ankara, BM’ye, başlatılan operasyonlara ilişkin “Suriye’deki rejimin, Türkiye’nin güvenliğini ve vatandaşlarının emniyetini açıkça tehlikeye atan bu tehditleri bertaraf etmeye yönelik ehliyeti ve niyeti bulunmadığı açıktır” mesajı yolladı. Edinilen bilgiye göre Ankara’nın BM’ye ilettiği mesajda özetle şunlar kaydedildi:

  158 VATANDAŞ ÖLDÜ

  “Suriye’de 2011 yılında barışçıl gösterilerle başlayan olaylarda bugün ölü sayısı 300 binin üzerindedir. Nüfusun yarısından fazlası yerlerinden edilmiştir. Bu durumun en ağır yükünü ülkemiz çekmektedir. Suriyelilerin neredeyse yüzde 10’u Türkiye’de yaşamaktadır. İhtilaf başladığından beri Suriye kaynaklı tehdit ve saldırılara maruz kalmaktayız. Bugüne kadar, Suriye’den kaynaklı saldırılar neticesinde 158 Türk vatandaşı hayatını kaybetmiştir. Suriye kaynaklı tehditler, DEAŞ’ın (IŞİD) ortaya çıkmasıyla yeni boyut kazanmıştır. Suriye, DEAŞ için güvenli bir barınak haline geldi. Bölge DEAŞ tarafından eğitim, planlama, finansman ve sınır ötesi saldırılar düzenleme amacıyla kullanılmaktadır.

  ÖZGÜN HAKKIMIZ

  Suruç’ta 32 Türk vatandaşının hayatına mal olan terör saldırısı, Türkiye’nin tehdit altında olduğunu bir kez daha teyit etmiştir. DEAŞ, Elbeyli’de askeri sınır karakoluna saldırmış ve bir astsubayımızı şehit etmiştir. Bireysel ve kolektif meşru müdafaa, BM şartının 51’inci maddesinde de belirtildiği üzere uluslararası hukuk uyarınca özgün hakkımızdır. Türkiye, bu temele dayanarak, Küresel Koalisyona dahil ülkelerle eşgüdüm de sağlamak suretiyle, terör tehdidini bertaraf etmek ve toprakları ile vatandaşlarını korumak amacıyla Suriye’de DEAŞ’a karşı gerekli ve orantılı askeri eylem başlatmış bulunmaktadır.”

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı