Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ankara'dan AB'ye baskı: Servantie'yi görevden alın

  Hürriyet Haber
  03.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 03.12.2000 - 00:01

  Ankara, terör örgütü PKK'nın başkanlık konseyine mektup yazan Avrupa Birliği Komisyonu'nun Türkiye Masası Şefi Alain Servantie'nin, bu görevden alınması için başlattığı diplomatik baskıyı daha da artırdı.

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem, dün konutunda Müsteşar Faruk Loğoğlu ve AB'den Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Akın Alptuna ile bir toplantı yaptı. Ankara, ‘‘Akıl ve izan dışı’’ bir davranışta bulunarak terör örgütü PKK'yı muhatap alma cesaretini gösteren Servantie ile birlikte çalışmayı arzu etmediğini AB Komisyonu'na hissettirmeyi uygun buldu. Bu çerçevede Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Nihat Akyol, AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ve Genişlemeden Sorumlu Temsilci Günter Verheugen ile yaptığı görüşmelerde, Ankara'dan gelen talimat doğrultusunda Servantie'nin komisyonun Türkiye masası şefliği görevinde kalmasının doğru bir tutum olmayacağını bildirdi.

  Prodi: Mektubu gönderen aptaldır

  AVRUPA Komisyonu antetiyle PKK'ya mektup gönderildiğinin ortaya çıkması ve Türkiye'nin sert tepkisi üzerine, AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi adına yapılan açıklamada, ‘‘Başkanın mektupla ilgili hiçbir bilgisi yoktur’’ ifadesi kullanıldı.

  Sorumluluğun tamamen AB Türkiye Masası şefi Alain Servantie'ye yüklendiği açıklamada, mektubun ‘‘yüksek derecede üzüntü verici bir idari hata’’ olduğu vurgulandı. Komisyon, tek resmi muhataplarının Türk Hükümeti olduğunu da belirtti. Prodi, ayrıca konuyla ilgili olarak AB Nezdindeki Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nihat Akyol'la da bir görüşme yaptı. Görüşmede mektubun kendi bilgisi dışında gönderildiğini belirten Prodi, yollayan kişiyi ise ‘‘Ya çok saf, ya da aptal’’ olarak niteledi.

  PKK'da ‘AB bizi tanıdı’ havası yaratır

  PKK'ya AB'den mektup krizini yakından izleyen üst düzey bir Dışişleri yetkilisi, şu açıklamada bulundu:

  ‘‘Türkiye bu akıl almaz davranış nedeniyle AB Komisyonu'na kan davası güdecek bir ülke değil. Ancak Servantie'nin yaptığı tam anlamıyla densizlik. Bu mektup, terör örgütü içerisinde, 'AB bizi tanıdı' havasını yaratacak nitelikte. Türkiye olarak bu mektubu dikkate alacak değiliz. Bu talebimiz komisyona son derece net bir şekilde iletilmiştir.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı