Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ankara'dan ABD'ye Kürt protestosu

  Hürriyet Haber
  23.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 23.09.1998 - 00:01

  Wasington'da geçen hafta Irak Kürdistan Demokrat Partisiyle (KDP), Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasında varılan anlaşmanın içinde bir Kürt federasyonundan bahsedilmesi Ankara'yı alarma geçirdi. Türkiye bu amaçla, Washington anlaşmasında rol oynayan ABD ve İngiltere olmak üzere bütün tarafları ve KDP ile KYB'yi şiddetle protesto etti.

  Hürriyet'e açıklama yapan üst düzey diplomatik kaynaklar, bölgede bir Kürt devletine kadar gidebilecek bu federasyon yapısına Ankara'nın şiddetle karşı çıktığını belirtti. Yetkililer, bu konuda Türkiye'nin sessiz kalamayacağını ve gereken karşı temaslara hemen başladıklarını ifade etti. Bu amaçla, KDP Lideri Mesut Barzani ve KYB Lideri Celal Talabani'nin sert bir şekilde uyarıldığını belirten yetkililer, Barzani'nin anlaşmadan sonra Washington'daki büyükelçiliğe de çağrıldığını söyledi. Bugün New York'ta Amerikan Dışişleri Bakan Yardımcısı Martin Indyk ile acil olarak görüşecek olan Dışişleri yetkilileri, Türkiye'nin bu konudaki endişelerini dile getirecek.

  Üst düzey bir diplomat, bu anlaşmayla ilgili şunları söyledi:

  ‘‘Böyle bir anlaşmada bir Kürt devletinden bahsetmek kabul edilecek gibi değildir. Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı mücadele verebilecek ve otorite boşluğunu giderecek bir yapının daima Irak toprak bütünlüğü içinde değerlendirilmesi gerekir. Bağdat'a bu yapının bağlı olması ve federasyon veya devlet olarak düşünülmemelidir.’’


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı