"Ankara'da ücretler 1,5 liraya düşürülmeli"

A.A
06.05.2011 - 12:17 | Son Güncelleme:

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin, Ankara'da toplu taşıma ücretlerinin normal seviyesi olan 1,5 liraya düşürülmesi gerektiğini belirtti.

Çetin yaptığı yazılı açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediyesinin 09.10.2008 tarihli 2008/25 sayılı UKOME kararı ile toplu taşım ücretlerine 30 kuruş zam yaptığını ve TÜDEF'in kararın iptali davası açtığını hatırlattı. Çetin, Ankara 9. İdare Mahkemesi'nin yürütmenin durdurulması kararı verdiğini, kararı yerine getirmeyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in yargı kararına karşı 1 kuruşluk indirime gittiğini ifade etti.

Bu nedenle zam sonucu 1,40 lira olan çok binişli kartların 1,39 liraya ve 1,70 lira olan tek binişli kartların da 1,69 liraya indirildiğine dikkati çeken Çetin, TÜDEF'in tekrar Gökçek hakkınca suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

Çetin, Savcılığın Ankara Büyükşehir Belediyesi Müfettişlerince “suç yoktur” raporuna itibar ettiğini hatırlatarak, TÜDEF'in bu karara da itiraz ettiğini ve Danıştay 1. Dairede görülen davanın sonuçlandığını kaydetti.

Kararda, “Soruşturulması istenen olayda şikayet konusu eylem somut olduğu gibi kişi ve olay da belirtildiği ve iddiaların ciddi bulgu ile belgelere dayandığı anlaşılmaktadır” ifadelerine yer verildiğini vurgulayan Çetin, şunları belirtti:

“Ankara'da 2 liraya çıkartılan toplu taşıma ücreti öğrencisinden, emeklisinden, dar gelirlisinden kesilerek özel taşıma sahiplerine zamlarla aktarılan tutarlar düzeltilmelidir. Ankara toplu taşıma ücretleri normal seviyesi olan 1,5 liraya düşürülmeli, ulaşım zammına bakan idari mahkemeler üzerindeki baskı sona ermelidir.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı