Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ankara'da müthiş trafik

  Hürriyet Haber
  26.10.2007 - 18:13 | Son Güncelleme:

  "HEYETİN SINIRÖTESİ YETKİSİ YOK"

  Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Ankara’ya gelen üst düzey Irak heyetinin “(PKK'ya) Silah sevkiyatının ve lojistik desteğin durdurulmasını önereceği”ni belirtti. Zebari, heyete, sınır ötesi operasyona onay konusunda görüşme izni verilmediğini söyledi.
  Hoşyar Zerabi, New York Times gazetesi ile telefonda yaptığı söyleşide, üst düzey Irak heyetinin Türkiye’ye “Irak hükümetince PKK’yı izole etmek ve faaliyetlerini engellemek amacıyla atılacak pratik adımlar ve önlemleri” önereceğini söyledi.
  Heyetin, Irak içerisinde herhangi bir Türk askeri eylemine onayla ilgili görüşmesine izin verilmeyeceğini anlatan Zebari, “Iraklı yetkililerin, asilere yönelik silah sevkiyatı ve lojistik desteğinin durdurulması önerisi yapacakları”nı söyledi.
  Zebari, önerinin Türkiye’nin taleplerini tam karşılamadığını kabul etti ancak “Irak tarafının yapabileceği en iyi öneri” olduğunu savundu.

  GÖRÜŞMELERDEN İLGİNÇ FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

  ÖNERİLER YETERSİZ

  Ankara'da temaslarda bulunan Irak heyetiyle Hilton otelinde yapılan toplantı sona erdi.  Türkiye Irak heyetinin sunduğu önerileri yetersiz buldu.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Irak heyetinin bugün bize, daha ziyade uygulanması uzun zaman alacak bazı fikirlerle geldiğini gördük” dedi.

  Bir soruyu yanıtlayan sözcü, “Dost ve kardeş Irak'tan geniş katılımlı bir heyetin ülkemizi ziyaret etmesini olumlu bir çaba olarak değerlendiriyoruz” derken, “Irak tarafının konuya iyiniyetle yaklaştığı ve samimi bir çaba sergilediği görülmüştür. Bununla beraber, Irak heyetinin bugün bize daha ziyade, uygulanması uzun zaman alacak bazı fikirlerle geldiğini gördük. Oysa zaman faktörü çok önemlidir” ifadesini kullandı.

  Sözcü, “Türkiye, PKK terör örgütüyle mücadelede Irak tarafından acil ve kararlı adımlar beklemektedir” dedi.

  Bu ziyaretin aslında, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde Irak tarafınca gündeme getirilmiş olduğunu kaydeden sözcü, şunları kaydetti:

  “Bu öneri, sayın bakanımızın son Bağdat ziyareti sırasında görüştüğü tüm muhataplarınca da yinelenmişti. Tarafımızdan daha önce de ifade olunduğu üzere, bu heyetten beklentimiz, Irak'ın ülke çapında PKK terör örgütüyle mücadelede atacağı acil adımlar hakkında bizi bilgilendirmesi, bu bağlamda somut öneriler getirmesiydi.”

  KİMSE BİLGİ SIZDIRMIYOR

  Kapalı kapılar ardında gerçekleşen bu başdöndürücü görüşme trafiğiyle ilili iki tarafta sessiz kalmada mutabakata vardığı için dışarıya herhangi bir bilgi sızmıyor. İddialara göre, Türk tarafı bu kez Irak heyetini, PKK'nın Irak'tan çıkarılması, kampların kapatılması ve elebaşlarının yakalanarak teslim edilmesi konusunda ortak bir bildiriye zorluyor.

  BABACAN'IN KONUĞU ABD BÜYÜKELÇİSİ
  15.25
  Dışişleri Bakanı Babacan, ABD Büyükelçisi Ross Wilson ile bir araya geldi.

  KÜRT PARTİLERİN ZİYARETİNE YEŞİL IŞIK

  Irak devlet Başkanı celal Talabani'nin, İstanbul'daki Irak'a komşu ülkeler toplantısına davet edilmesinin ardından K.Irak’taki Kürt partilerinin Türkiye ziyareti talebine Ankara’dan "yeşil ışık" yakıldığı bildirildipabileceği en iyi öneri” olduğunu savundu.
  HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

  14.00: Irak heyeti görüşmelerin yapıldığı Ankara Hilton Oteline geldi.

  SÖZCÜDEN MUTABAKAT AÇIKLAMASI
  13.55: FLAŞ!..
  Irak Milli Savunma Bakanının Sözcüsü Muhammed Askeri görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi. Sözcü birçok konuda mutabık olduklarını vurguladı...
  Sözcü, bazı sorunların giderilmesinde yol katettiklerini ve bir saat sonra yapacakları görüşmede bazı pürüzleri giderebileceklerini beklediğini kaydetti.

  12.30: Tüm gelişmeler periyodik olarak Romanya'da bulunan Başbakan Erdoğan'a telefonla iletiliyor.

  TRAFİK HIZLANDI
  12.00:
  Öğle saatlerinde ise Polis Evi'nde ilginç bir konuk vardı. ABD Büyükelçiliği Müsteşarı Nancy Mc Eldowney, Irak heyeti ile görüşmek üzere Polis Evi'ne geldi.
  Mc Eldowney'nin yanında askerlerin de olduğu 5 kişlik ABD heyeti de vardı. Dün Bağdat'tan üst düzey Iraklı heyeti ile birlikte Ankara’ya ABD’li Tümgeneral Michael Barbaro da gelmişti. Generalin Türkiye’ye gelmesini Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin istediği öğrenildi.

  İSTİHBARATÇILAR TOPLANTIDA
  11.20:
  Irak İstihbarat Başkanı General Faysal Doski ile heyetin bir bölümü MİT'e geçti. 

  11.20: Atalay ile Dışişleri Müsteşarı Ertuğrul Apakan, Başbakanlığa geçerek aynı zamanda Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı olan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'i bilgilendirdi.

  BABACAN KARARGAHTA
  11.20:
  Irak heyeti ile görüşen Babacan Genelkurmay'a gitti. 

  11.15:
  Toplantı sona erdi. İçişleri Bakanı Atalay ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan Başbakanlık merkez binasına geçerken, Irak heyeti kaldığı Polisevine döndü.

  10.00:
  Irak heyeti sabah saatlerinde Dışişleri Bakanlığı'nda görüşmelere başladı.
  Toplantıya Irak heyetinden Irak Milli Güvenlik Bakanı Şirvan El Vaili ve Irak Savunma Bakanı Abdülkadir Muhammed Casim katılıyor.
   Toplantıya Türkiye'yi Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın temsil ettiği öğrenildi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı