Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ankara'da futbolda şiddet zirvesi

Futbolda stat anarşisinin önlenmesi için Ankara'da Devlet Bakanı Faruk Özak, Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürü Kenan Özdemir, İçişleri Bakanlıkları müsteşarı Osman Güneş, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal, Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ve GSGM yetkilerinin katılımıyla gerçekleştirilen zirvede önemli kararlar alındı.

DHA
SON GÜNCELLEME

Toplantının ardından bir açıklama Yapan Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, zirvede alınan kararların kısa bir sürede meclise sunulacağını ve en kısa sürede sporda şiddet yasasında yer alacağını belirtti.

Sporda şiddetin önlenmesi adına girişimlerde bulunan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mahmut Özgener, beraberindeki heyeti ile birlikte bugün İçişleri Bakanlığı'nda Adalet Bakanı Müsteşarı, İçişleri Bakanı Müsteşarı ve Emiyet Genel Müdürü bir toplantı gerçekleştirerek, en kısa sürede statlarda şiddete neden olan taraftarların cezalandırılması konusunda yasalar düzenleneceğini söyledi.

Yasalar gereğince stadlara ciddi bir şekilde kamera sisteminin kurulacağını kaydeden Özgener, ''İnanılmaz derecede verimli bir toplantı oldu. Sayın bakanımıza, içişleri bakanı müsteşarımıza, emniyet genel müdürü ve adalet bakanlığı genel müsteşarımıza teşekkür ediyorum. Bu süreçte bizi destekleyen Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'ndeki arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz. Sporda şiddetin önlenmesi adına süratli bir şekilde değişiklik yapılacağına inancımız tam. TFF adına sporda şiddetin önlenmesi için birtakım somut adımlar attığımızı belirtmiştik. Bu yaptığımız önerilerin bugünkü toplantıda son derece olumlu karşılanması memnuniyet verici. Yapılacak nedir diye sorarsanız; statlara çok ciddi kamera sisteminin döşenmesi gerekiyor. Statta şiddeti yapanların tespiti konusunda tedbir gerekiyor ve bu da ciddi bir kamera sistemi ile mümkün. Bunu biz üstleniyoruz. İkinci uygulama bilet konusu. Üçüncü uygulama ise statlarda şiddet uygulaması yapanların tespit edilmesi ve süratle cezalandırılması. Tespit süratle yapılacak ve onların hakkında uygulanabilir cezalar süratle verilecek'' dedi.

TFF Yönetim Kurulu'nun Hukuktan Sorumlu Üyesi Yunus Egemenoğlu'nun bu konuda ciddi çalışmalarda bulunduğunu vurgulayan başkan Özgener, ''Arkadaşımız bu konuda inceleme yaptı. Avrupanın değişik ülkelerindeki tribün olaylarının nereden nereye geldiğini gösteren bazı çalışmalar yaptı. Baktığınızda Türkiye bu tür olaylara mahkeme harici bir kurulla ceza veren tek ülke. Bu da bizim önümüzü görmemizi kolaylaştırıyor. Kurul değil bir mahkemenin bu tür olaylara ceza vermesi gerekiyor. Açık söylemeliyim ki tribünde bu olayları yapanların belirli bir süre statlara alınmaması, şiddete göre gerekirse hapis cezası verilmesi gerekiyor. Biz sadece statları kapatırsak sahalar açılınca aynı kişiler tekrar gelir. Biz şiddeti yapan kişiyi değil kulübü cezalandırmış oluruz. Toplantıya katılanların bizi desteklemesi mutluluk verici ve en kısa zaman da neticeleneceğini umut ediyoruz.'' diye konuştu.

Bu tür toplantıların önümüzdeki haftadan itibaren devam edeceğini ifade eden Mahmut Özgener, ''Önce bakanlar kurulu ve ardından meclisimizin takdiri. Kanun taslağının çalışma konusunda hızlı bir şekilde hareket edilecek.'' dedi.

Son olarak kulüplerin seyircilere bedava bilet vermesine değinen Özgener, ''Kulüplerin seyirciye bedava bilet vermesi yönetmeliklere göre suç teşkile eder. Bunları tespit ettiğimizde TFF olarak gerekli cezaları veriyoruz. Burada kulüplere de önemli görevler düşüyor. İnşallah bu kanunlarda değişiklik yapılırsa istenilen düzeye geleceğini düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

Toplantının ardından yapılan açıklamada statlardaki şiddeti önlemek için üç maddenin görüşülerek kabul edildiği ve bu maddelerin yetersiz kalan Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine dair 5149 sayılı yasaya ekleneceği ifade edildi. Zirvede kabul edilen 3 önemli madde şunlar:

- Kamera takip sistemi. Tüm statlara kamera sistemi kurulacak. Futbol Federasyonu konuyu üstlendi.

- Biletlerde yeni uygulamaya gidilecek, Traftarlara Kimlik Bilgili Bilet satışı uygulamasına geçilecek.

- Statlarda şiddet olaylarına karışanların ivedi bir şekilde tespiti ve cezalandırılması için Özel Mahkeme kurulacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz