Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ankara'da festival baharı

  Hürriyet Haber
  28 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 28 Mart 1998 - 00:01

  Başkent Ankara, baharın ilk günlerinde politikanın ciddi atmosferinden uzaklaşıp müzik ile soluklanacak. Sevda- Cenap And Müzik Vakfı tarafından bu yıl 15'nci kez düzenlenen Uluslararası Ankara Müzik Festivali, 19 Nisan'da başlıyor. Dünyanın dört bir yanından sanatçı ve toplulukların katılacağı festival, 18 Mayıs tarihine kadar sürecek.

  Açılış Atatürk Oratoryosu ile

  15. Uluslararası Ankara Müzik Festivali'nin açılışı, Cumhuriyet'in kuruluşunun 75'nci yıldönümüne adanan konserle yapılacak.

  Yaklaşık 8 bin kişi kapasiteli Metal İş Salonu'ndaki açılış konserinde Nevit Kodallı'nın Atatürk Oratoryosu, yeni bir yorumla seslendirilecek. Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Birleşmiş Ankara Orkestra ve Koroları'nın konserine, Ayten Gökçer ve Cüneyt Gökçer solist olarak katılacak. Konser öncesinde, festivalin 15 yıllık tarihini gözler önüne seren bir multivizyon gösterisi yapılacak.

  Tango'dan blues'a

  Festivalin müzikseverlere sürprizlerinden biri, albümleriyle dünya listelerini alt üst eden Fransız şarkıcı Patricia Kaas. İki yıl önce bir konser için İstanbul'a gelen Kaas, büyülü sesi ve pop'tan blues'a uzanan geniş bir yelpazeyi kapsayan şarkılarıyla bu kez Başkent'in konuğu olacak.

  Festival cazseverleri de unutmadı. Aries grubunun etnik- caz konserini müzikseverler uzun süre unutamayacaklar.

  Festivalin ilgi çekici konserlerinden biri de İsveç ve Türk Askeri Bandoları'nın konseri.

  Klasik müziğin yıldızları

  Slovak Devlet Filarmoni Orkestrası, St. John's Smith Square Orkestrası, Dresden Filarmoni Orkestrası, Özbekistan Senfoni Orkestrası, Atina Senfoni Orkestrası, Batı Almanya Üflemeli Çalgılar Solistleri festivalin klasik müzik bölümünde yeralan topluluklar.

  Bu yılki festivalde dünyaca ünlü dört koro da yeralıyor: Bratislava Şehir Korosu, Londra Adventist Korosu, Preporod Akademik Kadın Vokal Topluluğu ve Moskova Patrikliği Korosu.

  Monte Carlo Balesi, Linga Bale Topluluğu ve Prag Oda Balesi, festivali bale bölümünde yeralan topluluklar.

  Bunların yanısıra, Luis Zumbado- Manfred Ramirez Gitar İkilisi, David de'Or ve Grubu, şancı Teresa Verdera ve gitarcı Pineiro Nagy, Marius Stravinsky keman resitali, Javier Garcia Moreno gitar resitali, Frances Fenton şan resitali ve Özgür Aydın'ın piyano resitalini de festival kapsamında izlemek mümkün.

  Mozart gecesi

  Dünyaca ünlü mim sanatçısı Ennio Marchetto da yapacağı gösteri ile festivale renk katacak.

  Festival kapsamında ünlü besteci Mozart'ın anısına bir de Mozart Gecesi düzenleniyor.

  Ancyra Oda Orkestrası, Borusan Oda Orkestrası ve ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu, festivale katılan yerli topluluklar.

  15. Uluslaarası Ankara Müzik Festivali'nin konser ve gösterileri MEB Şura Salonu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu, Devlet Resim ve Heykel Müzesi Konser Salonu, TÜBİTAK Feza Gürsey Salonu ve ODTÜ'de izlenebilecek.

  Biletler satışta

  Festivalin, 750 bin lira ile 3 milyon lira arasında değişen biletleri Sevda- Cenap And Müzik Vakfı Bilet Satış ve Halkla İlişkiler Merkezi, Milli Piyango İdaresi Gişesi, DKNY (Donna Karan New York) ve Büyülü Fener Sineması'nda satışa sunuldu.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı