Gündem Haberleri

  Ankara'da bir gencin durumu ağır, doktorlar gözaltında

  Hürriyet Haber
  03.06.2013 - 10:39 | Son Güncelleme:

  Ankara Tabip Odası, dün gece Ankara'da yaşananların bilançosunu açıkladı: Siyah bir arabanın çarptığı genç komada... Başından vurulan bir kişinin durumu ağır... Hem doktorlar, hem de onların müdahale ettiği hastalar gözaltına alındı...

  İstanbul'da da dün akşam Beşiktaş'ta polis eylemcilere sert müdahalede bulundu. Müdahale sırasında yaralananlar Bezmi Alem Valide Sultan Camisi'ne sığındı. Yardıma koşan gönüllü doktorlar ilk müdahaleyi caminin içinde yaptı.

  /images/100/0x0/55eb5192f018fbb8f8b991f5Ankara Tabip Odası, dün gece Ankara'da yaşananların bilançosunu açıkladı. Başkan Prof. Özden Şener, siyah arabanın çarptığı gencin bir doktor tarafından ambulansla Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldüğünü, durumunun ağır olduğunu belirtirken, kafasından kurşunla yaralanan 26 yaşındaki gencin ise kurtulmasının zor olduğunu söyledi. Genç bir kadının ise kafatası kırığı ile Hacettepe Hastanesi'nde yoğun bakıma alındığını belirten Şener, doktorların gönüllü olarak revire çevirdiği Mülkiyeliler Birliği, Kızılay Alışveriş Merkezi, Leman Cafe ile Nazım Hikmet Kültür Merkezi'ne polisin müdahale yaparak, hem yaralıları hem de doktorları gözaltına aldığını söyledi. Şener, savaş halinde bile sağlık ekiplerine, sağlık araçlarına dokunulamayacağını belirtirken dün gece hekimlerin gözaltına alındığını vurguladı.

  ANKARA'DA AKŞAM BUNLAR YAŞANDI / Foto Galeri

  Ankarada bir gencin durumu ağır, doktorlar gözaltında

  YÜZLERCE YARALI
   
  Şener, siyah renkli Renault Laguna marka arabanın üzerine sürerek çarptığı 22 yaşındaki gencin şuuru kapalı olarak bir doktor arkadaşı tarafından Dışkapı Hastanesi'ne götürüldüğünü belirten Şener, OSTİM'de kaynak işçisi olan ve kafasından kurşunla yaralanan erkeğin ise durumunun ağır olduğunu bildirdi. Genç bir kadının ise Hacettepe Hastanesi'nde yoğun bakıma alındığı bilgisini veren Şener, bunlar dışında yüzlerce kişinin göz kayıpları, kafa, ayak, kalça kemikleri kırıkları nedeniyle hastanelere kaldırıldığını söyledi. Bunların da hayat boyu sürecek ağır sonuçları olacağını bildiren Şener, polisin gaz kapsüllerini, sanki tabanca kullanıyor gibi doğrudan vatandaşların kafasına gözüne hedef alarak attığını anlattı.

  Ankarada bir gencin durumu ağır, doktorlar gözaltında Ankarada bir gencin durumu ağır, doktorlar gözaltında
  Bezmi Alem Valide Sultan Camisi revire döndü Ankara'daki olaylarda 500 gözaltı Otobüsün içine gaz bombası attılar

  ÇOK SAYIDA DOKTOR GÖZALTINDA
   
  Tamamen barışçı bir gösteride polisin tahrik etmek için gaz bombalarını mermi gibi kullanarak attığını iddia eden Şener, çok sayıda doktorun da dün gözaltına alındığını açıkladı. Mülkiyeliler Birliği, Leman Cafe, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Kızılay Alışveriş Merkezi'nde doktorların ve tıp öğrencilerinin kurduğu gönüllü revirlerde yaralılara tıbbi müdahale edildiğini anlatan Şener, ancak buraların polis saldırısına uğradığını, hem doktorların hem de yaralıların göz altına alındığını söyledi. Göz altında olan doktor sayısını henüz bilmediklerini belirten Şener, "Uluslararası sözleşmeler savaşta bile sağlık birimlerine dokunulamayacağını, sağlık araçlarının yollarının kesilemeyeceğini hükme bağlar. Kolluk güçleri, sağlık birimlerine ya yaralandıkları için girebilirler ya da yaralı getirdikleri zaman. Bunun dışında hiçbir şekilde tıbbi müdahalenin yapıldığı bir yere kimse giremez. Ama bu kural dün Ankara'da yerler bir edildi. Arkadaşlarımız dün saatlerce gaza maruz bırakıldılar, gözaltına alındılar" dedi.

  Ankarada bir gencin durumu ağır, doktorlar gözaltında Ankara'da Emniyet'e götürülmek için böyle beklediler

   
  ''KENDİMİ MADIMAK'TA HİSSETTİM!''
   
  Başkan Şener, dün Mülkiyeliler Birliği'nde yaralılara müdahale ederken polisin kuşatması ve gaz bombardımanı altında kalan bir doktor arkadaşının, "Kendimi tıpkı Madımak Oteli'nde gibi hissettim. Bizi öldürmeye çalıştılar" dediğini söyledi.

  Ankarada bir gencin durumu ağır, doktorlar gözaltında Ankarada bir gencin durumu ağır, doktorlar gözaltında Ankarada bir gencin durumu ağır, doktorlar gözaltında
  Kepçeyle TOMA’ları kovaladılar Bağdat Caddesi'nde Gezi Parkı Protestosu 67 il, 235 eylem 1730 gözaltı

  İSTANBUL
  BEZMİ ALEM VALİDE SULTAN CAMİSİ REVİRE DÖNDÜ

  İstanbul’daki gerginlik dün gece Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisinin bulunduğu Beşiktaş’ta devam etti. Bir grubun taşlı saldırısı sonucu vapur iskelesine doğru çekilen polis, eylemci sayısı artınca müdahale etti. Gösterilerde yaralananlar, Beşiktaş'ta bulunan Bezmi Alem Valide Sultan Camii'ne getirildi. Camiye gelen çok sayıda gönüllü sağlık personeli, yaralılara ilk müdahaleyi yaptı. 

  YARALILAR CAMİYE SIĞINDI / FOTO GALERİ 

  Dolmabahçe tarafından gelen 100 kişilik yüzleri maskeli grup, Beşiktaş’ta Başbakanlık Çalışma Ofisi önünde bekleyen TOMA aracına ve Çevik Kuvvet ekibine taş attı. Polis ekipleri vapur iskelesine doğru geri çekildi. Göstericiler taş atmaya devam ederken, Dolmabahçe üzerinden Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen grupla karıştı. Sayıları artan göstericiler polise taş atmayı sürdürünce biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Eylemciler, Barbaros Bulvarı ve İnönü Stadı önünde çift taraflı caddeyi ulaşıma kapattılar. Bazı göstericiler, barikat oluşturmak için TIR’ları da kullandılar. Yaralanan göstericiler Dolmabahçe Sarayı’nın yanındaki Bezmi Alem Valide Sultan Cami’ne götürülerek, doktor kontrolünden geçirildi ve yaraları sarıldı.

  Yaralılar Beşiktaş’ta bulunan Bezmi Alem Valide Sultan Camii’ne getirildi. Yaralılara camii içerisinde 50 kişiden oluşan gönüllü doktor ve hemşireler müdahale etti. Meslektaşlarına yardım için revire çevrilen camiye akın eden sağlık personelleri, yanlarında ilk yardım malzemesi de getirdi. Camide ilk müdahaleleri yapılan yaralılar çevreden geçen araçlara alınarak hastanelere sevk edildi.

  Eylemciler, polisin attığı gazın etkisini azaltmak için camiye süt, bez maske ve tıbbi malzeme stoku yaptı.

  Ankarada bir gencin durumu ağır, doktorlar gözaltında

  BEŞİKTAŞ'TA POLİSTEN GAZLI MÜDAHALE - WEB TV

  Ankarada bir gencin durumu ağır, doktorlar gözaltında Ankarada bir gencin durumu ağır, doktorlar gözaltında Ankarada bir gencin durumu ağır, doktorlar gözaltında
  Aracını eylemcilerin üstüne sürdü Türkiye yine uyumadı Bodrum karatesi

  Ankarada bir gencin durumu ağır, doktorlar gözaltında Ankarada bir gencin durumu ağır, doktorlar gözaltında Ankarada bir gencin durumu ağır, doktorlar gözaltında
  Gündem Twitter Başbakan'ın halktan özür dilemesi gerekiyor Böyle şımarık Başbakan görülmedi

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı