Hürriyet Hava Durumu - Hava Nasıl 0lacak İstanbul : 22ºC
08 Ekim 2015 19:21

Seçim öncesi 'uçan mürekkep' polemiği

Seçim öncesi 'uçan mürekkep' polemiği

Melih Gökçek, bazı grupların mürekkebi uçan kalemlerle seçim sonuçlarını değiştirecekleri yönünde duyum aldıklarını ileri sürdü. Mansur Yavaş ise Gökçek’in iddialarına, “Ben fazla bir şey söylemek yerine bu duruma ‘paranoya’ diyorum. Kendisi iktidar partisinin belediye başkanı. Bunu televizyonda açıklamak yerine Yüksek Seçim Kurulu’na şikayet etmeli. Ya da savcılığa başvursunuz” yanıtını verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Melih Gökçek, bir televizyon programında 30 Mart yerel seçimlerinde isim vermediği bazı grupların seçim hilesi yapacaklarını iddia etti.  ‘Çin’den getirilen mürekkebi uçan kalemlerle seçim sonuçlarının değiştirileceği’ duyumlarını aldığını belirten Gökçek, özetle şunları söyledi:
“Sandık başında bol miktarda olaylar çıkartılacak ve özel toplantılarla eğitimler yapılarak, çeşitli hilelere başvurulacak. Vatandaşları ikaz ediyorum. Tüylerim ürperdi. Kalem var, Çin’de çok satılır ve Çin’e her giden oradan alır şaka yapmak için. Yazı yazarsınız ve bir süre sonra yazı kaybolur. Şöyle bir hileyi kesinlikle düşünüyorlar. Üstten aşağıya doğru partilerin aldığı oyları tek tek yazarsınız, altına da imzalar atılır. İmzalar hakiki kalemle atılıyor. Üstte yazılan rakamlar ise tamamen bu mürekkebi uçan kalemle yazılacak. Ondan sonra da sandıkları Yüksek Seçim Kurulu’na götürecek olan elemanlar, yolda bu rakamları değiştirecekler. Uçan kalemle hile yapılacak. Bu kesin ve net bir bilgidir. Bütün Türkiye’nin bu uçan mürekkep kalemi konusunda keçi uçluymuş gibi bir his veren kalemle yazı yazılmasına müsaade etmemesi lazım.”

YSK’YA ŞİKAYET ETMELİ

CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, CHP Mamak Belediye Başkan adayı Coşkun Torun ile birlikte Mamak Zerdalitepe pazar yerini ziyaret etti. Pazarcıların ve esnafın sorunlarını dinleyen Yavaş, Gökçek’in, “Mürekkebi uçan kalemlerle seçim sonuçlarının değiştirileceği duyumunu aldık” iddialarıyla ilgili şunları söyledi:
“Kendi öyle bir şey yapacak herhalde. Ben fazla bir şey söylemek yerine bu duruma ‘paranoya’ diyorum. Kendisi iktidar partisinin belediye başkanı. Bunu televizyonda açıklamak yerine Yüksek Seçim Kurulu’na şikayet etmeli. Ya da savcılığa başvursunuz. O ne söylüyorsa takipçisiyiz.”

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yepyeni bir Hürriyet deneyimi için Giriş yap, sana özel Hürriyet'in tadını çıkar.

Okuyucu Yorumları { Toplam 2 Yorum }
  • başgan erken pes etmişsin bunlarla uğraşacağına seçilmek için uğraşsan belki kazanacaksın ama nerdee....
  • m. yaman13/03/2014 - 8:56
    KAYBEDECEĞİNİ ANLAYINCA ŞİMDİLERDEKİ MODAYA UYDU. SEÇİM SONUÇLARINI DEĞİŞTİRECEKLER! YAHU SİZ HER SEÇİMDE ZATEN DEĞİŞTİRMEDİNİZ Mİ? HEPİMİZ BİLİYORUZ BUNLARI. MASAL DEĞİL İCRAAT İSTİYORUZ.
Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Haberler sema huncauefateröristUsain Boltrıdvan dilmenistanbulToni Brita Silva SaTürkiyeTEOGÇukurova BelediyesiöğretmenstajyersağlıkFrankfurt Türk Film Festivaliayşe arman yazıları