Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ankara yetiştiriyor İstanbul kapıyor

Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet Sağlam, başkentte yetiştirdikleri başarılı sporcuları İstanbul'daki kulüplere kaptırmak zorunda kaldıklarını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Ahmet Sağlam,  başkent Ankara'nın özellikle atletizm ve boks branşlarında yıldız sporcular yetiştirdiğini kaydetti.
Atletizmde Eşref Apak, Türkan Erişmiş, Binnaz Uslu, İzzet Safer, Elçin Kaya, Fatih Eryıldırım, boksta Adem Dinçer, Orhan Onat, Yasin Ensari, Ömer Şahin, Murat Çiçek, Nurettin Ovat gibi birçok sporcunun altyapısının Ankara olduğunu anlatan Sağlam, “Yetiştirdiğimiz sporcuları İstanbul'daki kulüplere kaptırıyoruz” dedi.

Sporcuların özellikle Fenerbahçe, ENKA Spor Kulübü, Beşiktaş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gittiğini dile getiren Sağlam, şöyle konuştu:
“Biz yetiştirdiğimiz sporcuları kendi adımıza tanıtamıyoruz. Ankara'da boks, güreş, yüzme ve buz pateni iyi durumda. Buz pateninde Alper Uçar bizim sporcumuz. Kaldı ki tek buz pistimiz var. Burada 30'a yakın kulüp çalışıyor. Ankara olarak atletizm hep ön planda. Bizim şanssızlığımız, biz yetiştiriyoruz, başka kulüpler alıyor. Çünkü sporcu, haklı olarak belirli bir yaştan sonra para istiyor. Çünkü, kendisine bakmalı ki iyi yarışabilmeli. Sporcularımız daha çok ENKA, Beşiktaş, Fenerbahçe gibi büyük takımlara gidiyor. Bu bizim kanayan yaramız. Bu konuyu her yerde dile getiriyorum. Maalesef buna bir çözüm bulamıyoruz.”

Sağlam, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin boks ve güreşte önemli çalışmalar yaptığını belirterek, “Sporcu İstanbul'da bin 500 lira alıyorsa, biz bin lira versek razı olacak. Bizim altyapımız çok değil, 2 yıl sonra birçok branşta Türkiye'yi sallar. Ankara'da kışın kano yapacak yer yok, göller donuyor. Ama konucularımız gidip milli takıma giriyor, Türkiye şampiyonu oluyor. Bu kulüplerin çok çalışmasından kaynaklanıyor” diye konuştu.

Ankara'da tesis sorunu yaşadıklarını vurgulayan Sağlam, “Az da olsa tesis sorunumuz var. Bunu kimse inkar edemez. Neden Ankara'da atletizm salonu olmasın. Sporcular merdiven altında çalışıyor” diyerek sözlerine tamamladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz