"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Ankara’ya ’gürültü müdürü’ lazım

BAŞKENT Ankara’da artık olagan hale geldi. Ne Valilik, ne Belediye, ne de hükümet erkanı, sokak düğünleriyle başedebiliyor.

Yoğun şikayetlere karşı hepsi sus pus...

İçişleri Bakanlığı bugünlerde, ’Kürt’ meselesiyle uğraşıyor.

Mazeret sayılmamalı da, asayiş onun sorumluluğunda değil mi?

Sokak düğünlerinin rahatsızlığı artık bir tüketici hakkı oldu. Görebildiğimiz ilk tepkiyi Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş ortaya koyuyor.

"Sokak ortasında yapılan düğün ve nişan törenlerine kim, neden, niçin izin veriyor? diye soruyor.

Göktaş sokak ortasında yapılan düğün ve nişan merasimlerinin aşırı derecede gürültü, görüntü ve çevre kirliliği oluşturduğunu bu yüzden insanların artık bu işten çok rahatsız olduklarını bildiriyor. Bu konuda çok sayıda şikayet aldıklarını belirten Göktaş, "İnsanların sağlıklı yaşam hakkı gasp ediliyor. Vatandaşlarımız adına kim, neden, niçin izin veriyor? Bu işin artık bir düzene konulması gerekiyor. Yürürlükteki tüketici yasalarına, çevre yasalarına ve kabahatler kanununa aykırı olan bu durumun, bu uygulamanın ortadan kaldırılmasını istiyoruz" diyor.

(Her türlü hukuki yardım, bilgilendirme için ücretsiz hizmet; 0532-282 29 91)

BAKAN NE YAPIYOR

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Göçek’te, Bodrum’da, Marmaris’te ve İstanbul’da gürültü kirliliği ile mücadele için bu yaz bir kez çıkış yaptı; ama Ankara’da sokak düğünleri görmezden gelindi.

Ankara’daki sokak düğünlerinin gürültüsü, İstanbul’da Reina, Sortie adlı eğlence yerlerinin gürültüsünden daha mı az yoksa?

Bu soruya kimse gülmesin. Çünkü çifte standart bu.

Ankara giderek daha da ’köylüleşiyor’ ve de sahipsizleşiyor.

Bir başkente ’sokak düğünü’ yakışır!

Bakan mücadele etmek istiyorsa, Erzurum’dan Muğla’ya atadığı Muğla İl Çevre Müdürünü, Ankara’ya getirsin... Bodrum ve Göcek’te kestiği cezalarla oraları titreten bu müdür, sokak düğünlerini engellesin. Mücadele nasıl yapılırmış görsün.

Eğlence gürültüsü ile mücadele et, düğün gürültüsünü duyma! Çünkü orada bu gürültünün karşılığında kömür, var bulgur var.

Havuz cahilleri

KEÇİÖREN Belediyesi Kalaba Spor Tesisleri’ne son 4 yıldır üye iken bu başı açık havuza antrenör ve havuz şefi adı altında atanan iki görevli yüzünden tesis neredeyse tüm işlevini yitirmek üzeredir. Zira daha önce bu tarz bir yerde çalışmadıklarına emin olduğum iki kişi ve idari pozisyonundaki diğer kişiler havuzdaki işleyiş sistemi hakında hiç bir bilgiye sahip değiller.

Üyelerin hatalı kullanımları sonucu havuzun hijyenik yapısının bozulmaması için bu görevlilerin yetersizliğini Keçiören Belediyesi’nin ilgili birimine sözlü olarak bildirmemiz sonucu görevliler ve idarecilerin iftiralarına maruz kalarak üyeliğim tek taraflı olarak feshedilmiştir.

Aynı durumda olan bir arkadaşım daha vardır.

Belediyeye defalarca sözlü ve yazılı olarak başvurmamıza rağmen nedense Keçiören Belediyesi yaptıkları hatayı düzelteceklerine dair herhangi bir bilgi yollamamışlardır.

Daha önceki yönetim tarafından semtimize kazandırılan böylesi bir tesisin şimdiki hatalı yönetim tarafından karalanmasına gönlüm razı değildir.

Bu konunun gazeteniz tarafından incelenerek gündeme getirilmesini rica ederim.

Ayla GÜNAY

Sayın Yıldırım, Özal’ı hatırladım

ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım, Ankara’da 3G tanıtımı için basının karşısına çıktı.

3G özellikli yeni bir cihaz hediye etmek isteyen firma yetkilisine, "Bu kadar insanın içinde hediye olur mu?" dedi.

Yıldırım’a yakışmadı. Turgut Özal, geçmişte Vakıflar/veya Ziraat Bankası’nın bir açılışını yaparken, kutlama nedeniyle konuklara armağan edilen özel altın parayı bizzat alarak cebine indirmesi aklıma geldi.

Gazetecilerin önünde meydana gelen bu tablo bir Başbakan’a hiç yakışmamış ve medya tarafından ağır şekilde eleştirilmişti.

İktidara hatırlatırım. M.A.

Benzin kazığımız...

AMERİKA ekonomik olarak dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi.

Peki orada benzin fiatı nedir? (Bölgelere göre değişsede) yaklaşık (galonu) 2.60 Dolar... Fakat kaç litre? 3.78 litre.

Bir litre benzin ise 0.688 dolar, yaklaşık 1 TL.

Bizde benzin fiatı ne 3.30 TL - litre, yani Amerika’dan 3.3 misli pahalı.

Peki çalışan Amerikalının aylık ortalama geliri ne 2500-3000 dolar (ortalama 4.000 Türkiş lira )

Bizde çalışanın ortalama maaşı ne 800-1000 TL.

Benzin fiyatlarını geçim standardına görede tekrar hesaplarsak, bizdeki benzin Amerika’ya göre 7. (yedi misli) pahalı.

Peki sosyal adalet bunun neresinde?

Hikmet ERSOY
X