"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Ankara Valisi bu ayrımcılığı görmüyor mu

ANKARA Ulus Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan İl Özel İdaresi’ne ait 100. Yıl İş Merkezi’nin zemin ve 1-2-3 katları işyeri, 4-5-6 katlarında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Ulus Semt Polikliniği, 7-8-9 Katlarında ise İl Genel Meclisi üyeleri çalışmalarını sürdürmektedir.

26 Temmuz günü ilaç yazdırmak üzere gittiğim polikliniğin asansörleri arızalı. Eğer ilaç yazdırmak istiyorsan mübarek Ramazan gününde 5. kata yürüyerek çıkmak mecburiyetindesin. O sırada tanımadığım bir il genel meclis üyesine kendi asansörlerinin poliklinik katlarında durup durmadığını sordum, durmuyormuş.
Oysa bahse konu işhanında katlara çıkmak için 2 adet asansör bulunmakta olup, eskiden her iki asansör bütün katlara dolayısı ile Polikliniğe de hizmet vermekteydi. Şimdi ise öyle değil. Asansörlerden bir tanesi sadece 7-8-9 katlara çıkıyor. Yani il genel mecilisi üyeleri hastalarla aynı ortamda bulunmamak, aynı havayı solumamak için asansörün birini kendilerine tahsis etmişler.
İnsanın aklına “Hani bunlar küçük Milletvekili ya. Şimdiden kendilerini düşünmeye başlamışlar” fikri gelmiyor değil.
Sayın Valimiz, insan sağlığını hiçe sayan bu durumu görmüyor mu acaba?
Avni YÜZBAŞIOĞLU

 

Böyle ev sahipliği olur mu?

“BAŞARILI işletmelerde, ‘müşteri velinimetimizdir’ mantığı işler. Bir banka şubesinden içeriye girince sizi özel dizayn edilmiş bir geniş salon karşılar. Otomotik cihazdan sıranızı belirten fişi alır, ışıklı panodan sıranızı izlersiniz, hangi vezneden ödeme yapacaksınız diye.
Peki bu sistem vergi dairelerinde niye yok?
Tarih: 31 Mayıs 2012. Yer Meşrutiyet Caddesi üzerindeki Hitit Vergi Dairesi. 1.5 metre enindeki holün uzunluğu 3-4 metre. Tek veznede iki görevli. Birisi erkek diğeri kadın. İşleriyle meşguller. Ama yetemiyorlar. Kuyruk merdivenlere kadar uzamış. Muhasebeciler mükelleflerinin sayfalar dolusu vergilerini yatırıyor; şahıslar da... Veznede dönen para milyarları tutarında.
Vatandaş tek sıra dizilmiş, sıcaktan bunalmış. Söyleniyor. Sistem çökmüş. Veznedeki sakin ve efendi adam, “Bankaya baksanız” diyor. Kuyruktan, “Banka da almadı” diye itirazlar yükseliyor. Bir müşteri (mükellef) “Marketlerde bile ekspres kasa var. Niye tek vezne var?” diyecek oluyor. Veznedar, müdürle konuşulmasını söylüyor. İtirazlar sürünce, “Bugün hayırlısıyla bir geçse” diyor. Anlaşılan şerbetli. Sakin ama bıkmış.
Duvarda, “Vergilerinizi bankadan yatırın” yazısı. Bol ünlemli. Vatandaş sanki bankadan ödemek zorunda. Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, isterseniz Hitit Vergi Dairesi’ne bir uğrayın. Hepsi aynı durumda. Yeter ki uğrayın. Hangisine uğrarsanız uğrayın...”
İşte başından geçenleri bir okurumuz böyle aktardı. Bundan sonrası ne olur bilemeyiz!

 

X