Gündem Haberleri

  Ankara Valiliği'nden asbest açıklaması

  ANKARA, (DHA)
  10.03.2017 - 15:33 | Son Güncelleme:

  Ankara Valiliği’nce, Maltepe Havagazı Fabrikası binasının yıkımı sırasında, asbest yayıldığı haberlerine ilişkin açıklama yapılarak, "Havagazı Fabrika binası çevresinden ve tesis içerisinden, havadan ve topraktan alınan numunelerin analiz sonuçları değerlendirilmiş, henüz yıkımı yapılamamış binada asbest varlığı görülmüş ancak havada asbest yayılımının söz konusu olmadığı belirlenmiştir. Elde edilen veriler ışığında, halihazırda halk sağlığını tehdit edecek bir durum olmadığı anlaşılmıştır" denildi.

  Ankara Valiliği’nin konuya ilişkin yazılı açıklaması şöyle:

  "İlimiz Çankaya ilçesi, Eti Mahallesi’nde bulunan Maltepe Havagazı Fabrika binasının yıkımı ile ilgili basında çıkan haberlerde, binanın önlem alınmadan yıkıldığı ve oluşan asbest atıklarının insan ve çevre sağlığını tehdit ettiği iddiaları yer almaktadır.

  Ankarada tartışma yaratan yıkımla ilgili flaş kararAnkara'da tartışma yaratan yıkımla ilgili flaş karar

  Valiliğimizce temin edilen laboratuvar analiz sonuçları oluşturulan komisyon tarafından incelenmiştir. Havagazı Fabrika binası çevresinden ve tesis içerisinden, havadan ve topraktan alınan numunelerin analiz sonuçları değerlendirilmiş, henüz yıkımı yapılamamış binada asbest varlığı görülmüş ancak havada asbest yayılımının söz konusu olmadığı belirlenmiştir. Elde edilen veriler ışığında, h?lihazırda halk sağlığını tehdit edecek bir durum olmadığı anlaşılmıştır. Bundan sonraki süreçte, asbest içerdiği anlaşılan, yıkımı yapılmamış yapıların mevzuata ve teknik kriterlere uygun şekilde ilgili kurumların ve Valiliğimizin denetiminde yıkımı sağlanıp, atık yönetimi kontrollü olarak yapılacaktır. Alınacak numunelerle de çevreye olabilecek tüm etkileri izlenecektir."

  Etiketler: yıkım
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı