ANKARA HABERLERİ

Ankara Üniversitesi Tarihi Müzesi açıldı

Hürriyet Haber
14.02.2018 - 15:32Son Güncelleme :

Mezuniyet belgeleri, Arapça harfli daktilo ve ilk cübbeler gibi birçok tarihi objenin sergilendiği Ankara Üniversitesi Tarihi Müzesi açıldı.

Hürriyet Haber

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel statüsüne alınan, müzenin açılışı Ankara Üniversitesi Rektörlük binasında gerçekleştirildi. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, üniversitenin sosyal tarihini anlatması bakımından bu müzeyi önemsediklerini söyledi. İbiş, müze ile ilgili şu bilgileri verdi:

DAHA FAZLA OLMASI LAZIM

“Bugün 14 müzemiz var. Bunların belki bir kısmını koleksiyon, sergi olarak yorumluyorsunuz ama anatomiden tutun, tarım müzesine kadar doğa müzesinden tutun herbaryuma (kurutulmuş bitki örnekleri) kadar jeolojideki müzeden tutun eczacılıktaki ilaç müzesine kadar pek çok müzemiz var. Gurur duyuyoruz. Müzeler zengini bir üniversiteyiz. Yeter mi? Yetmez. Daha fazlası olması lazım.”

BURALAR YETMEYECEK

Bunların yanında eksik olan üniversitenin sosyal tarihini anlatan bir müzeydi. Ben inanıyorum ki bugün açıyoruz ama bundan 10-20 sene sonra çok farklı boyuta ulaşacak. Buralar yetmeyecek bile, belki tümüyle binaya doğru yayılacak, çok daha anlamlı olacak. Ama asıl anlamlı olan üniversitemizin kurucu rektörü Şevket Aziz Kansu, üniversitenin ilk açılışında 1946’da böyle bir müzeden bahsetmiş. Biz 70. yılına yetiştirmek için çok çabaladık ancak 71. yılımızda müzemizi açtık.”

BELGELERİ VE İLK CÜBBELER

Müzede, üniversitenin ilk yıllarına ait mezuniyet belgeleri, eski başbakan Adnan Menderes’in Ankara Üniversitesi 1952 akademik yılı açılışında oturduğu sandalye, el yazması Kuran-ı Kerim, Arapça harfli daktilo, ilk cübbeler ve çeşitli yıllara ait fotoğraflar gibi birçok eser yer alıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ankara Üniversitesi Tarihi Müzesi açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Şubat 2018 tarihinde saat 14 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ankara Üniversitesi Tarihi Müzesi açıldı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

30 Temmuz 2018, Pazartesi
 • İmsak
  03:55
 • Guneş
  05:38
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  20:12
 • Yatsı
  21:48
Sayfa Başı