ANKARA HABERLERİ

Ankara suyu alırsa sulama krizi yaşarız

Erhan GÖGEM/DHA
18.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Susuzluk krizini aşmak için Kızılırmak suyunu bekleyen Başkent’e, Kırıkkale’den itiraz geldi. Kırıkkale Ziraat Odası Başkanı Adnan Yılmazer, "Kızılırmak’tan su alınması işi ağız çabukluğuyla oldu-bittiye getirildi. Tarlalarımızda sulama sorunu yaşamaktan endişe ediyoruz" dedi.

Erhan GÖGEM/DHA

Keskin’e bağlı Köprüköy Belediye Başkanı Oğuzhan Köprülü arıtma tesisi olmadan suyun içilmesinin söz konusu olmayacağını, Kırıkkale Ziraat Odası Başkanı Adnan Yılmazer ise Kızılırmak’tan verilecek suyun kuraklığa neden olacağını söyledi.

Köprüköy Belediye Başkanı Oğuzhan Köprülü, Ankara’ya verilecek olan suyun içilemeyeceğini, içerisinde demir olduğunu belirtti. Köprülü, şunları söyledi:

"Kapulukaya Baraj gölü içinde kalan tarihi Çenşigir Köprüsü’nde yapılan bakım-onarım çalışması nedeniyle gölün su seviyesi düşürüldü. Bu nedenle Kızılırmak’ın Kırıkkale’den geçtiği bölgelerde su sıkıntısı yaşanıyor. Kapulukaya Barajı’ndan sonraki ırmak yatağına su verilmediği için, bu bölgelerin tamamen kuruduğu gözlendi. Ankara ısrarla bu suyu alıp içmek istiyor, ama bu su içilmez, ancak temizlikte kullanır. İçerisinde demir ve ağır meteryallardan oluşan kurşun var. Bu su içilmez, boşuna uğraşmayalım."

KURAKLIĞA YOL AÇAR

Kırıkkale Ziraat Odası Başkanı Adnan Yılmazer ise sebze ve meyve üreticilerinin su konusunda endişelerinin olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Ankara’ya verilecek olan suyun Kapulukaya ve Hirfanlı Barajı’nda tutulan su, Kızılırmak’ın doğal dengesini bozdu. Bu, ne gibi ölçü ve araştırma ile alındığı hakkında kimse bir açıklama yapmıyor. İlerleyen günlerde Türkiye’de Küresel ısınmadan ve kuraklıktan dolayı çiftçilerimiz zarar görecek. Kent sınırları içinden geçen ve üzerine Kesikköprü Barajı’nın inşa edildiği Kızılırmak çevresinde sebze ve meyve üreticiliği yapılıyor.

SULAMA SORUNU YAŞARIZ

Kırıkkale Ziraat Odası Başkanı Adnan Yılmazer, "Bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle barajlardan Kızılırmak’a istenilen oranda su verilmedi. Kızılırmak’tan su alınması işi ağız çabukluğuyla oldu-bittiye getirildi. Oysa bu proje geniş katılımlı, oda ve derneklerle yapılacak bir istişare sonrasında hayata geçilmiş olmalıydı. Çünkü bizim endişelerimiz bulunuyor. Bu endişelerimiz ise giderilmedi. Tarlalarımızda sulama sorunu yaşamaktan endişe ediyoruz. Çünkü önümüzdeki yıllar yeniden kuraklık yaşayacak olsak, Kızılırmak’tan su alamayacağız ve tarlalarımız kuruyacak. Ankara’ya su verilecek olmasının kendilerinin yanı sıra Çorum ve çevresinde çeltik üretimi yapan çiftçileri de olumsuz yönde etkileyeceğini iddia etti." diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankara suyu alırsa sulama krizi yaşarız haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:11
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı