Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ankara: Referandumu erteleme Annan planına aykırı

  Ankara
  14 Nisan 2004 - 14:01Son Güncelleme : 14 Nisan 2004 - 14:01

  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan, Annan planının halkın onayına sunulacağı 24 Nisan'daki referandumun ertelenmesinin, ''planının temel hareket noktasına, çerçevesine, parametrelerine ve felsefesine aykırı'' olduğunu söyledi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da
  referandumların ertelenmesi için girişimde bulunmaya niyetli olmadıklarını bildirdi.

  Tan, haftalık basın toplantısında, Kıbrıs'ta referandumun ertelenmesine ilişkin tartışmalarla ilgili bir soru üzerine, Annan planının temel felsefesinin, Kıbrıs'ta yeni bir ortaklık devleti kurulması ve birleşik Kıbrıs'ın 1 Mayıs'tan önce AB'ye üye olması olduğunu hatırlatarak, New York'ta başlayıp Burgenstock ile devam eden takvimin şu anda uygulanmakta olduğunu kaydetti.

    

  Türkiye'nin bu takvime ve bu takvim çerçevesinde sorumluluklarına sadık olduğunu ifade eden Tan, Türkiye'nin taahhütlerini ve sorumluluklarını çözüm öncesi olduğu gibi çözüm sürecinde de yerine getireceğini kaydetti. Tan, ''İlgili taraflardan da aynı şekilde sorumluluklarını yerine getirmelerini beklemek en tabii hakkımız'' diye konuştu.

    

  Referandum sürecinde, sorulan sorunun özünün, ''1 Mayıs'ta AB'ye birlikte girmeyi kabul ediyor musunuz?'' şeklinde olduğunu belirten Tan, bu sorunun 1 Mayıs'tan sonra sorulmaya müsait olmadığını, çünkü tamamen anlamını yitireceğini söyledi.

    

  Tarafların referandum yasalarını çıkardıklarını kaydeden Tan, ertelemeden bahsetmenin, planın parametrelerine bütünüyle aykırı olduğunu kaydetti. Tan, ''Biz, referandumun ertelenmesinin Annan planının temel hareket noktasına, çerçevesine ve felsefesine aykırı olduğunu düşünüyoruz'' diye konuştu.

   

  ATİNA ERTELEME İÇİN GİRİŞİMDE BULUNMAYACAK

   

  Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yorgo Kumuçakos, Atina'nın Kıbrıs'ta 24 Nisan'da yapılacak referandumların ertelenmesi için girişimde bulunmaya niyetli olmadığını söyledi.

   

  Kumuçakos, yaptığı basın toplantısında, Atina'nın ilgili tüm tarafların erteleme konusunda uzlaşmaları halinde, bu mutabakata uyacağını belirtti.

   

  KKTC ile Türkiye arasında son günlerde askeri hareketlilik görüldüğüne ilişkin soruları da yanıtlayan Kumuçakos, Yunanistan'ın bu gelişmeyi yakından izlediğini ve edinilen bilgilerin, hareketliliğin birlik değişiminden kaynaklandığını ortaya koyduğunu kaydetti.

   

  Kumuçakos, Yunan basınındaki, “Burgenstock görüşmelerinde AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'in Karpaz'ın Rum tarafına bırakılması önerisi getirdiğini” öne süren haberlere ilişkin sorulara ise “Yorum yok” yanıtını verdi.

  ATİNA, YARIN TUTUMUNU AÇIKLAYACAK


  Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in, Kıbrıs'ta 24 Nisan'da yapılacak referandumlara ilişkin hükümetin belirlediği tutumu yarın kamuoyuna duyuracağı açıklandı.


  Yunanistan hükümet sözcüsü Teodoros Rusopulos, bugün yapılan kabine toplantısından sonra gazetecilere, hükümetin konu üzerinde ayrıntılı bir değerlendirme yaptığını söyledi.


  Rusopulos, ''Sayın Karamanlis, yarın Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos'un başkanlığında yapılacak siyasi parti liderleri toplantısından sonra konuya ilişkin tutumunu açıklayacak. Bu noktada, konunun tüm yönlerinin ve ulusal çıkarlarımızın dikkate alındığını vurgulamak isterim'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı