Dünya Haberleri

  Ankara rahatsız: ilişkiler bozulur

  Hürriyet Haber
  22.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANKARA, sözde ‘‘Ermeni soykırımı’’ karar tasarısının, ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası Operasyonlar ve İnsan Hakları alt komitesinde kabulünün, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine önemli bir engel oluşturacağını bildirdi.

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Washington'a da net bir mesaj gönderilerek, bu karar tasarısının, Temsilciler Meclisi'ndeki süreç tamamlanarak kabul edilmesinin, Türkiye ile ABD arasındaki ikili ilişkiler üzerinde de ciddi yansımaları olacağı uyarısında bulunuldu.

  Ankara'dan yapılan açıklamada:

  ‘‘Tasarı, Kafkasya bölgesinde tüm ülkelerin özlediği barış ve istikrarın getirilmesi amacıyla sürdürülen çabalara da bir katkıda bulunmayacaktır. Karar tasarısının, Temsilciler Meclisi'ndeki süreç tamamlanarak kabul edilmesinin, hiç kuşkusuz Türkiye ile ABD arasındaki ikili ilişkiler üzerinde ciddi yansımaları olacaktır. Temsilciler Meclisi'nin bundan sonraki aşamalarında sağduyunun galip geleceğine inanıyor ve Temsilciler Meclisi üyelerinin alacakları kararların Türkiye-ABD ilişkilerinde doğuracağı olumsuz sonuçları göz önünde tutmalarının gerektiğini düşünüyoruz’’ denildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı