ANKARA HABERLERİ

Ankara’nın ilçeleri de kurak

Hürriyet Haber
20.07.2007 - 00:00Son Güncelleme : 19.07.2007 - 20:34

Kuraklığın etkili olduğu Ankara ve çevresinde bu yıl üreticiler tarlalarından istedikleri ürünü elde edemediler. Tarımla uğraşılan ilçelerde yağışsız bir dönem geçiren çiftçiler, tarlalarında istenilen ürünü elde edememelerinden dolayı tohumluk ürün fiyatlarının aşırı yükselmesinden endişe ediyorlar.

Hürriyet Haber

KURAKLIĞIN etkili olduğu Ankara ve çevresinde bu yıl tarımla uğraşan vatandaşlar, tarlalarından istedikleri ürünü elde edemediler.

Ankara’nın Polatlı, Kazan, Şereflikoçhisar, Haymana, Beypazarı, Kalecik ve Çubuk gibi tarımla uğraşılan önemli ilçelerinde yağışsız bir dönem geçiren çiftçiler, tarlalarında istenilen ürünü elde edememelerinden dolayı tohumluk ürün fiyatlarının aşırı yükselmesinden endişe ediyorlar.

Son yılların en kurak döneminin geçirildiği Ankara ve çevresinde, tarım arazilerinin yeterli yağış almaması tarımla uğraşan vatandaşları zor durumda bıraktı.

Tarımla uğraşan vatandaşlar, bir yıl boyunca ektikleri tarlalardan istenilen ürünü elde edememenin sıkıntısını yaşıyorlar.

HAVUÇ ÜRETİCİLERİ ZORDA Ankara’nın tarihi evleriyle ünlü Beypazarı, geçen yıl Türkiye’de üretilen havucun yaklaşık yüzde 50’sini karşıladı. Havuç üretiminde Türkiye’de önemli paya sahip olan ilçede, bu yıl tarım arazilerinin yeterli yağış almaması ve toprağı nemli bırakan yüzeysel suların çekilmesi havuç üreticilerini zor durumda bıraktı.

Beypazarı’nın "tarım ambarı" sayılan Kırbaşı beldesinde ise tarım arazilerinde verimin çok düşük olduğu öğrenildi. Bu yıl yağış miktarının oldukça düşük olması sebebiyle tarlalarda ürünün yok denilecek kadar az durumda olduğunu ifade eden Kırbaşılı çiftçiler, buğday ve arpada geçen sene dönüm başına 20-25 kilogramlık verim sağlandığını, ancak bu yıl verimin 3’te 2 oranında düştüğünü söylediler.

REKOLTEDE DÜŞÜŞ VAR Şereflikoçhisar Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt da son dönemde yaşanan kuraklığın ilçeyi ve çevre köylerini ekonomik yönden zarara uğrattığını söyledi.

Çiftçilerin girdi fiyatlarının (mazot, gübre ve ilaç) yükselmesine karşı, mahsul fiyatlarının düşük kaldığına dikkati çeken Bozkurt, şunları kaydetti: "Bu sebeple mahsul fiyatlarının uygun hale getirilmesini istiyoruz. Geçen seneki rekolte ile bu seneki rekolteyi kıyasladığımız zaman yüzde 35 ile 60 arasında düşüş olduğunu belirledik."

ÜRÜNDE KALİTE YOK Türkiye’nin Konya’dan sonra ikinci "tahıl ambarı" olarak kabul edilen ve iki buçuk milyon dekar araziye buğday ekilen Polatlı’da ise hasat sezonunun erken başladığı, ancak üründeki kalitenin beklenildiği gibi olmadığı bildirildi.

Halen Polatlı Ticaret Borsasında buğday en düşük 4,05 YTL, en yüksek ise 5,25 YTL’den satıldığı öğrenildi.

Polatlı Borsa Başkanı Yahya Toplu, Türkiye’de toplam ürün düşüşünün sadece bu yıl yaşanmadığını, daha önceki yıllarda da bu durumlarla karşılaşıldığını anımsattı.

ARAZİNİN YARISI EKİLDİ Kuraklığın en etkili olduğu ilçelerden birisinin de Ankara’nın Haymana ilçesi olduğu bildirildi. Haymana Ziraat Odası Başkanı Halil İbrahim Balıkçı, kuraklık nedeniyle 2007 yılında, mevcut tarım arazilerinin, ancak yarısının ekilebildiğini söyledi.

Söz konusu arazilerde ekili olan buğday, arpa, yulaf ve kimyonun da kuraklıktan en çok etkilenen ürünler olduğuna işaret eden Balıkçı, Haymana’da buğdayda yüzde 50, arpada ise yüzde 80 oranında ürün kaybı tespit edildiğini dile getirdi.

"Bazı çiftçiler tarlalarını suladıkları halde kuraklığın etkisini hissettiler" diyen Balıkçı, bunun nedeninin de kar yağışının neredeyse hiç olmayışından kaynaklandığını ifade etti.

A.A

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankara’nın ilçeleri de kurak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:45
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:21
  • Akşam
   19:00
  • Yatsı
   20:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı